120 lat tradycji i edukacji: Jubileusz najdawniejszej szkoły w Kędzierzynie-Koźlu

120 lat tradycji i edukacji: Jubileusz najdawniejszej szkoły w Kędzierzynie-Koźlu

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu zasłynęła jako najstarsza instytucja oświatowa w tym mieście. W tym roku ma zaszczyt świętować swoje 120-lecie istnienia. Z tej wyjątkowej okazji, przed wejściem do budynku szkolnego, odsłonięto statuetkę koziołka, symbolizującego zwierzęta widoczne na herbie miasta.

Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźle, podkreśla: „Zastanawialiśmy się długie chwile nad tym, jaki upominek możemy wręczyć naszej najstarszej placówce oświatowej. Doszliśmy do wniosku, że postać koziołka byłaby właściwa. Pomyślałam sobie, czy nie powinniśmy nawiązać do dziejów szkoły jako miejsca edukacji dla dzieci pracowników kolei, zważywszy na to, że przemysł kolejowy rozwijał się tutaj mocno”.

Katarzyna Czapla, dyrektor szkoły, mówi o niej z czułością: „Jedynka” to miejsce kameralne, swojskie i pełne rodzinnej atmosfery. Kierowanie taką szkołą to czysta radość. Wszyscy się tu znamy i darzymy sympatią, co sprawia, że praca tutaj jest inna. Obchodzimy dzisiaj uroczystości oficjalne. Jutro odbędzie się festyn i zabawa dla uczniów, a w poniedziałek zaplanowano spotkanie z naszą znakomitą absolwentką, uczestniczką olimpiady w Atenach – Grażyną Syrek”.

Estera i Zosia, uczennice szkoły, zgodnie podkreślają: „Od pierwszego dnia nauki czujemy się tutaj świetnie”. Dodają: „Szkoła jest naprawdę super. Mój tata i babcia również tu uczęszczali. Szkoła jest mała, wszyscy się znamy, co sprzyja dobrym relacjom i tworzy przyjazną atmosferę na co dzień”.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się mszą w kościele pw. św Mikołaja. Następnie na terenie szkoły miało miejsce odsłonięcie koziołka, okolicznościowa gala oraz spotkanie przy tradycyjnym śląskim stole.