38 tysięcy emerytów z opolszczyzny otrzymała swoje „czternastki”

38 tysięcy emerytów z opolszczyzny otrzymała swoje „czternastki”

25 sierpnia ZUS przesłał pieniądze do prawie 38 tysięcy osób. Mowa tu o emerytach, którzy otrzymali swoją „czternastkę”. Oznacza ona 1217 złotych netto. Nie są to bardzo duże pieniądze, ale wiele emerytowanych osób odbiera je bardzo optymistycznie.

Wprowadzenie czternastej emerytury było swojego rodzaju odpowiedzią na inflację. Chodziło o to, aby nie dać odczuć emerytom nagłego wzrostu cen i opłat. Taka jedna dodatkowa wypłata na pewno nie zmieni sytuacji, ale ma działanie psychologiczne.

Kiedy obywatel otrzymuje zapomogę ze strony rządu, czuje pewną dawkę komfortu. To pozwala spojrzeć optymistyczniej na zmieniające się realia.

Jaki jest cel czternastej emerytury?

Czternasta emerytura to temat, który wywołuje wiele sporów. Zwolennicy tego rozwiązania przedstawiają je jako odpowiedź na inflację oraz pomoc emerytów. Sami emeryci również tak to najczęściej widzą.

Pozostali jednak uważają, że tak naprawdę nic to nie zmieni. Przekonują oni, że problemu inflacji nie da się rozwiązać rozdawaniem dodatkowych pieniędzy, bo prawa gospodarki są twarde i niezmienne.

Sceptycy uważają również, że jest to pewna forma przekupstwa ze strony rządy. Miałoby ono na celu zaskarbić sympatię emerytów, czyli po prostu kupić i głosy. Biorąc pod uwagę pozytywny odzew ze strony starszej części społeczeństwa, można stwierdzić, że się to udała.

Trzynasta, czternasta… a może i piętnasta?

Logika jest tutaj bardzo prosta. Świadczenia otrzymuje się co miesiąc, więc w trakcie roku emeryt dostaje 12 wypłat. Od pewnego czasu otrzymywali oni również trzynastą emeryturę. Nie oznacza to, że nagle pojawiło się więcej miesięcy w roku. Po prostu w grę wchodziła dodatkowa kwota o wysokości miesięcznego świadczenia.

Kiedy po wybuchu wojny w Ukrainie, ceny zaczęły nagle rosnąć, Polacy zaczęli martwić się o swoje pieniądze. Rząd zdecydował się na kilka kroków, a w swojej strategii wziął również pod uwagę emerytów.

To było bardzo sprytne posunięcie, bo większość osób powyżej 50 roku życia głosuje właśnie na obecnie rządzącą partię. Zdecydowała się ona przyznać emerytom jeszcze jedno świadczenie, czyli tzw. czternastkę.