Demaskacja nielegalnego laboratorium narkotykowego w Opolskim: Zabezpieczone chemikalia i narkotyki o wartości miliona złotych
Podczas operacji, której dokonali funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, wykryto i zlikwidowano nielegalne laboratorium produkujące mefedron. Zabezpieczono tam 70 litrów różnych chemikaliów, w tym kwasów, rozpuszczalników i zasad, a także ponad kilogram gotowego narkotyku. Wycena czarnorynkowa całego zabezpieczonego towaru sięgnęła blisko miliona złotych. Estymuje się, że od momentu uruchomienia laboratorium mogło tam powstać nawet 10 kg mefedronu, generując potencjalny zysk na poziomie pół miliona złotych.
Pierwsze sygnały wskazujące na możliwe prowadzenie nielegalnej produkcji narkotyków pojawiły się pod koniec 2023 roku. Szczegóły tej sprawy zaczęli badać policjanci specjalizujący się w przeciwdziałaniu przestępczości narkotykowej. W trakcie realizacji akcji okazało się, że poszukiwane miejsce jest aktywnym centrum produkcji narkotyków. W wyniku działań zatrzymano trzy osoby.
Podczas prowadzonego śledztwa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu, policjanci zaczęli zawężać obszar poszukiwań miejsca, gdzie mogło znajdować się laboratorium. Na początku maja udało się zidentyfikować lokalizację oraz osoby prawdopodobnie związane z produkcją narkotyku. Wkrótce potem przystąpiono do demontażu nielegalnej fabryki i zatrzymania podejrzanych.
Nielegalna linia produkcyjna była umiejscowiona w jednym z domów na terenie powiatu namysłowskiego. Budynek na pozór opuszczony krył w sobie pełną infrastrukturę do produkcji narkotyków, która pracowała na pełnych obrotach w momencie interwencji policji. Przed przystąpieniem do czynności procesowych teren musiał być sprawdzony przez straż pożarną specjalizującą się w zagrożeniach chemicznych. Następnie do działania przystąpili eksperci z laboratorium kryminalistycznego oraz technicy kryminalistyki.
Całość infrastruktury produkcyjnej była podzielona na trzy sektory: magazyn chemikaliów i substratów, miejsce składania roztworów i produkcji mefedronu oraz strefa końcowej fazy produkcji i suszenia kryształów narkotyku. Policjanci pracowali na miejscu przez całą noc, zabezpieczając ślady i dowody przestępczej działalności. Wśród nich znalazło się 70 litrów różnych substancji chemicznych, niemal 2 kg substratu – głównego składnika narkotyku oraz ponad kg gotowego mefedronu.
W sprawie zatrzymano trzy osoby, w tym dwóch mężczyzn w wieku 33 lat, którzy okazali się bezpośrednio związani z prowadzeniem laboratorium i produkcją narkotyku. Odpowiedzą oni teraz na zarzut wytwarzania narkotyków, za co grozi im kara do 20 lat pozbawienia wolności.
Policja podejrzewa, że w zlikwidowanej fabryce mogło zostać wyprodukowanych nawet 10 kg mefedronu o wartości czarnorynkowej przekraczającej pół miliona złotych. Podczas przeszukań terenu pomagali policjantom funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej oraz specjalnie wyszkolony labrador zdolny do wykrywania zapachu narkotyków.