Opoznanie wyróżnione: Nagrody kulturalne w Opolu od 1995 roku do dziś

Opoznanie wyróżnione: Nagrody kulturalne w Opolu od 1995 roku do dziś

Początki historii opolskiej nagrody kulturalnej mają swoje korzenie aż w 1995 roku, gdy po raz inauguracyjny uhonorowano nią takie postacie jak Zbyszko Bednorz – znany poetę, autora oraz krytyka literackiego – oraz niezapomnianą Edytę Górniak, piosenkarkę o międzynarodowej sławie. Od tamtego czasu, wiele wybitnych jednostek związanych z opolskim ośrodkiem kultury miało zaszczyt przyjąć to niebywałe wyróżnienie. W ostatnim okresie, lista nagród uległa rozszerzeniu na dodatkowe kategorie, aby skupić uwagę społeczeństwa na wartościowych inicjatywach kulturalnych, osiągnięciach debiutujących artystów oraz mecenatów finansujących sztukę.

Obserwuje się wzrost aktywności kulturalnej w Opolu, co potwierdzają zgłoszenia do nagród nadsyłane przez opolskie instytucje kulturalne, organizacje non-profit, radnych miasta oraz lokalne uczelnie wyższe. Tendencja ta jest widoczna również w bieżącym roku, podczas którego zgłoszono aż 60 nominacji do prestiżowych nagród w siedmiu różnych kategoriach.

Opolskie Dziouchy, fundacja aktywnie wspierająca i propagująca lokalne dziedzictwo kulturowe – w szczególności tradycję opolskich kroszonek – została doceniona i nagrodzona w kategorii promocji kulturalnej na terytorium kraju oraz za granicą. Wyróżnienie dla animatorów kultury, czyli osób mających realny wpływ na upowszechnianie kultury, trafiło do Sandry Lewandowskiej, twórczyni projektów dedykowanych głównie dzieciom i rodzicom takich jak „Gdy rodzice są w teatrze…” oraz ks. Wojciecha Lippa, który jest autorem darmowych wykładów z zakresu malarstwa i inicjatorem licznych wydarzeń kulturalnych.