Arkadiusz Wiśniewski: 10 lat na stanowisku prezydenta Opola i jego osiągnięcia

Arkadiusz Wiśniewski: 10 lat na stanowisku prezydenta Opola i jego osiągnięcia

Prezydentura Arkadiusza Wiśniewskiego w Opolu trwa już dekadę. Pierwsze wybory na ten urząd wygrał dziesięć lat temu, a już w jednym z pierwszych po wyborach wywiadów zapowiedział dynamiczny rozwój miasta. Faktycznie, Wiśniewski doprowadził do znacznego przyspieszenia rozwoju Opola.

Istotne zmiany, jakie przeprowadził w mieście to m.in.: korekta granic Opola, stworzenie nowych centrów komunikacyjnych, rewitalizacja kluczowych miejsc, polityka oparta na dialogu oraz wsparcie seniorów mieszkańców miasta. Ponadto, podczas swojej kadencji zainwestował w edukację, ekologię, przeprowadził remonty i budowę mostów oraz zapewnił budowę setek nowych mieszkań. Wsparł także pozyskiwanie środków z funduszy europejskich na rozwój miasta.

Jednym z najważniejszych osiągnięć prezydenta podczas ostatniej dekady jest powiększenie terenu miasta Opola, które miało miejsce 1 stycznia 2017 roku. Była to największa zmiana granic w historii miasta – powierzchnia miasta zwiększyła się o 80 km2. W jego skład włączono wsie z okolicznych sołectw takie jak Borki, Brzezie, Chmielowice, Czarnowąsy, Dobrzeń Mały, Karczów, Krzanowice, Świerkle, Winów, Wrzoski i Żerkowice.

Arkadiusz Wiśniewski jest przekonany, że w ciągu ostatniej dekady Opole stało się silniejsze, stabilniejsze, bardziej dynamiczne i piękniejsze. Dodatkowo miasto jest teraz bezpieczniejsze – co udowodniła niedawna powódź. Prezydent podkreśla również najniższy w historii poziom bezrobocia na poziomie 2,8%, co jest wynikiem wypełnienia strefy ekonomicznej. Ponadto na inwestycje przeznaczono aż 1,8 miliarda złotych.

Rozwój miasta był wszechstronny i nieprzerwany, pomimo trzech dużych wyzwań: pandemii covid-19, konfliktu zbrojnego pomiędzy Rosją a Ukrainą oraz niedawnej powodzi. Podczas swojej prezydentury udało się zrealizować wiele projektów, m.in. utworzenie Centrum Zdrowia obejmującego sześć przychodni oraz nowy wydział lekarski na Uniwersytecie Opolskim. Powstały także nowoczesne Centrum Usług Publicznych przy ulicy Pileckiego oraz pomniki upamiętniające założyciela miasta księcia Kazimierza I opolskiego, księcia Opolczyka, rotmistrza Pileckiego, a także znany Pegaz powrócił na swoje dawne miejsce.