Opolszczyzna zaprasza młodych do współtworzenia pierwszego miejskiego laboratorium

Opolszczyzna zaprasza młodych do współtworzenia pierwszego miejskiego laboratorium

Opolszczyzna jest na najlepszej drodze, aby otworzyć swoje pierwsze miejskie laboratorium, które będzie tworzone przez młodzież i dla młodzieży. Młodzi ludzie byli zaangażowani w proces tworzenia tej przestrzeni od samego początku.

Miejskie laboratoria znane również jako „Urban labs”, funkcjonują w Polsce już od kilku lat. Są to inicjatywy powstałe między innymi w Rzeszowie, Gdyni, Śląsku oraz we Wrocławiu. Te laboratoria są odpowiedzią na brak narzędzi promujących współpracę między różnymi grupami interesariuszy miejskich, co najważniejsze między urzędem miasta a mieszkańcami. Koncepcję takiego miejsca stworzył Instytut Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR), który uznał, że miasto, reprezentowane przez urząd miasta, powinno być inicjatorem i instytucją zarządzającą laboratorium.

Jednakże, koncepcja „urban labu” nie jest wyłącznie zarezerwowana dla władz miasta. Na całym świecie można znaleźć przykłady laboratoriów założonych przez uniwersytety, prywatne korporacje, partnerstwa czy społeczności lokalne.

„Urban lab” jest narzędziem, które ma na celu budowanie współpracy i dialogu pomiędzy władzami miasta, mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami oraz instytucjami naukowymi. Głównym celem takiego laboratorium jest tworzenie harmonijnej współpracy mającej na celu rozwój miasta oraz poprawę jakości życia jego mieszkańców. W przestrzeni urban labu spotykają się interesy różnych grup użytkowników miejskich: mieszkańców, właścicieli nieruchomości, organizacji pozarządowych, sektora publicznego i prywatnego oraz podmiotów naukowych.

Założeniem tego typu laboratorium jest także inspirowanie przez organizowanie spotkań i wymiany nowoczesnych idei miejskich. Zapraszani są na nie eksperci z kraju i zagranicy, którzy swoją wiedzą pomagają przełamywać stereotypy dotyczące funkcjonowania miast.

W miejscach takich jak urban lab, każde z działań powinno przejść przez kluczowe etapy realizacji: diagnozę potrzeb i problemów w mieście, badanie potrzeb mieszkańców, opracowywanie rozwiązań, testowanie tych rozwiązań, wdrażanie ich w środowisku rzeczywistym oraz ewaluację i ewentualne skalowanie.