Wybory do rad dzielnic w Opolu: szczegółowy poradnik dla mieszkańców

Wybory do rad dzielnic w Opolu: szczegółowy poradnik dla mieszkańców

Zaplanowane na przyszły rok wybory, które rozpoczną się 4 lutego i potrwają aż do 14 lutego 2025 roku, umożliwią obywatelom Opola wybór swoich reprezentantów w 13 dzielnicach miasta. Miejska Komisja Wyborcza zapewni pomoc i wsparcie w procesie wyborczym, organizując dyżury już od 7 stycznia.

Jednak zanim mieszkańcy Opola będą mogli oddać swoje głosy, musi nastąpić proces zgłaszania kandydatów. Termin dostarczenia zgłoszenia do Miejskiej Komisji Wyborczej upływa 21 dni przed rozpoczęciem wyborów. Zgłoszenie powinno zawierać formularz z danymi osobowymi kandydata oraz listę poparcia przynajmniej 10 wyborców z obszaru, którego dotyczy kandydatura. Kandydat musi posiadać bierne prawo wyborcze i być stałym mieszkańcem dzielnicy, w której zamierza ubiegać się o mandat.

Wszystkich zainteresowanych zgłoszeniem kandydatury informujemy, że druki zgłoszenia są dostępne na naszej stronie internetowej. Uprawnieni do głosowania są wszyscy pełnoletni obywatele Polski, obywatele innych krajów Unii Europejskiej oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy nie są pozbawieni praw wyborczych i są uwzględnieni w stałym obwodzie głosowania według adresu na terenie dzielnicy.

Zadania dzielnic obejmują tylko sprawy publiczne dotyczące bezpośrednio ich obszaru i mają na celu zaspokajanie potrzeb mieszkańców oraz poprawę warunków życia. Co roku dzielnice składają wnioski o projekty inwestycyjne lub remontowe, a także uchwalają plan budżetowy i program działania z wykorzystaniem środków budżetowych przydzielonych im w budżecie miasta Opole.

W nadchodzących wyborach każda osoba mieszkająca na stałe na terenie danej dzielnicy ma prawo do głosowania, nawet jeżeli nie jest tam oficjalnie zameldowana. Wszystkich zainteresowanych tą możliwością prosimy o kontakt z Wydziałem Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Opola w celu złożenia pisemnego wniosku o uwzględnienie w stałym obwodzie głosowania.

Osoby, które nie są uwzględnione w stałym obwodzie głosowania według adresu zamieszkania na terenie danej dzielnicy, nie mają prawa kandydować do Rady Dzielnicy ani poprzeć pisemnie kandydata. Zgłoszenie kandydata musi być wsparte przez co najmniej 10 wyborców zamieszkujących na terenie relewantnej dzielnicy, a sam kandydat nie może siebie samemu udzielić poparcia.

Przed rozpoczęciem głosowania każdy wyborca ma prawo zapytać, czy jest uwzględniony w stałym obwodzie głosowania na terenie swojej dzielnicy. W tym celu można skontaktować się z Wydziałem Spraw Obywatelskich pod numerem telefonu 77 541 13 57. Szczegółowy harmonogram dyżurów Miejskiej Komisji Wyborczej (ul. Rynek 1A, pokój 430) został przedstawiony poniżej:

7 i 8 stycznia 2025 r. – od godz. 14:00 do 16:00
9 i 13 stycznia 2025 r. – od godz. 15:00 do 17:00
14 stycznia 2025 r. – od godz. 13:00 do 15:00, – ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń