Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu organizuje pierwszy w Polsce kurs intensywnej opieki medycznej
W ostatnich dniach stycznia, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu był gospodarzem historycznego wydarzenia. Zorganizowano tam bowiem premierowy w naszym kraju Kurs Podstawowy Intensywnej Opieki Medycznej (Fundamental Critical Care Support, FCCS). Wydarzenie to odbyło się pod patronatem prestiżowego amerykańskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii (Society of Critical Care Medicine, SCCM).
Wśród uczestników inicjatywy znaleźli się pracownicy medyczni USK, obejmujący lekarzy o różnych specjalizacjach, pielęgniarki oraz ratowników medycznych. Jak zauważa prof. UO, dr hab. Tomasz Czarnik, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK, kurs FCCS jest dedykowany dla klinicystów, którzy nie pracują na co dzień w oddziałach intensywnej terapii. Celem kursu jest przygotowanie ich do świadczenia podstawowej opieki dla pacjentów w stanie zagrożenia życia oraz ustabilizowanie ich stanu przed przyjęciem do OIT.
Zaszczytu prowadzenia zajęć udzielono zarówno lekarzom USK, jak i gościom z USA: dr Janice Zimmerman z Teksasu oraz dr Mary J Reed z Pensylwanii. Zajęcia prowadzone były w dwóch językach – polskim i angielskim.
Prof. Czarnik podkreśla, że nabyte podczas kursu kompetencje pozwolą uczestnikom lepiej zrozumieć patofizjologię stanów krytycznych i efektywnie wdrażać nowoczesne wytyczne terapeutyczne. To będzie miało bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa pacjentów i zwiększenie ich szans na przeżycie.
Twórcami idei kursów FCCS są uznani amerykańscy specjaliści intensywnej terapii – prof. Phillip Dellinger i dr Janice Zimmerman. Programy te od dawna organizowane są na całym świecie, dotychczas jednak nie dotarły do Polski.
Prof. Czarnik planuje kontynuację takich szkoleń w Polsce, co ma przyczynić się do podniesienia jakości opieki nad pacjentami w stanach krytycznych.