Alarm Sanepidu: Woda dostarczana do budynków przy ul. Krakowskiej w Opolu nie jest zdatna do konsumpcji

Alarm Sanepidu: Woda dostarczana do budynków przy ul. Krakowskiej w Opolu nie jest zdatna do konsumpcji

W sieci wodociągowej, która zaopatruje kilka nieruchomości zlokalizowanych przy ulicy Krakowskiej, odkryto obecność bakterii coli. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez opolski sanepid, woda jest odpowiednia jedynie do użytku sanitarnej. Tymczasem Opolski WiK intensywnie pracuje nad wyjaśnieniem przyczyn wystąpienia tego zdarzenia.

Dzisiaj Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał komunikat, w którym zaznacza, iż woda dostarczana przez publiczną sieć wodociągową do budynków znajdujących się przy ul. Krakowskiej (numery: 40, 40a, 44, 51, 53, 57) nie jest przydatna do konsumpcji.

Niezdatność wody do spożycia wynika głównie z jej zanieczyszczenia bakteriami coli. Opolski WiK – instytucja odpowiedzialna za dostarczanie wody dla mieszkańców miasta – prowadzi badania mające na celu ustalenie przyczyn zaistniałej sytuacji. W międzyczasie mieszkańcy mogą zaopatrzyć się w wodę z beczkowozu, który jest zaparkowany na skrzyżowaniu ulic Powolnego i Krakowskiej.

Służby sanitarne przypominają, iż:
– woda nie jest odpowiednia do spożycia ani do przygotowywania posiłków,
– nie powinno się jej używać do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych czy prania,
– woda z sieci nie nadaje się również do utrzymania osobistej higieny,
– jedynym dopuszczalnym zastosowaniem jest użycie wody do celów sanitarnych, takich jak np. spłukiwanie toalet czy mycie podłóg.
Nie jest jeszcze znana data zakończenia prac mających na celu usunięcie awarii wodociągu.