Apogeum letnich upałów – najcieplejszy dzień 2023 roku

Apogeum letnich upałów – najcieplejszy dzień 2023 roku

Synoptycy przekazują, że wtorkowy dzień, datowany na 15 sierpnia, prawdopodobnie zostanie zapisany jako najgorętszy w tym roku. W całym kraju, a także w naszym regionie, termometry pokazują wartości znacznie przekraczające 30 stopni Celsjusza. Zapowiada się na istotny wkład do statystyk klimatycznych.

Z informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dowiadujemy się, że cały tydzień będzie wyjątkowo upalny. Nocą możliwe są burze, które niekoniecznie przyniosą ochłodzenie. Specjaliści podkreślają, że to powrót gorącego lata i ostrzegają mieszkańców przed skutkami ekstremalnych temperatur.

W poszukiwaniu rad i porad jak przetrwać tropikalne upały, reporterzy Radia Opole zwrócili się do mieszkańców miasta. Odpowiedzi były różne: jedni odpoczywają w chłodnych pomieszczeniach przy urządzeniach chłodzących, inni wolą aktywny wypoczynek na dworze. Nie brakuje też amatorów pływania i zabaw w basenach oraz tych, którzy przyznają, że piękna pogoda to dla nich okazja do pochłaniania chłodnych napojów.

Dr Mirosław Małowski, lekarz z Opola, zwraca uwagę na konieczność dbania o zdrowie podczas upałów. Zaleca picie dużej ilości wody, noszenie nakrycia głowy i unikanie bezpośredniego nasłonecznienia. Przypomina także o szkodliwym działaniu wysokiej temperatury i promieniowania ultrafioletowego na organizm człowieka.

Według dostępnych prognoz, afrykańskie temperatury będą utrzymywać się do końca trzeciego tygodnia sierpnia, czyli do 24-go dnia tego miesiąca.