Celebracja pięcioletniego istnienia Izby Pamięci Solidarności zbiegająca się z rocznicą wolnych wyborów

Celebracja pięcioletniego istnienia Izby Pamięci Solidarności zbiegająca się z rocznicą wolnych wyborów

Upamiętniając 4 czerwca, datę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, przygotowaliśmy specjalną uroczystość z okazji piątej rocznicy powstania Izby Pamięci Solidarności. Izba, która powstała w 2019 roku za sprawą Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, mieści się obecnie w Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ul. Damrota 1. Naszym celem jest również upamiętnienie działań Fundacji im. Romana Kirsteina.

Inspiracją do stworzenia Izby był Roman Kirstein – postać rozpoznawalna jako symbol opolskiej Solidarności i ceniony mieszkaniec Opola.

Zaplanowany program:

4 czerwca (wtorek):
– Godzina 12:00 na Placu Wolności odbędzie się uroczyste składanie kwiatów,
– Między 14:00 a 16:00 zapraszamy na zwiedzanie Izby Pamięci Solidarności w CDO, ul. Damrota 1,
– W godzinach od 16:30 do 18:30 zapraszamy na debatę pt. „Europo, co mi dasz – pytania o suwerenność i wspólnotę” w CDO, ul. Damrota 1, sala 106. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Balon, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Organizator wydarzenia to Fundacja Geko.
– O godzinie 18:00 zapraszamy na warsztaty „Kolorowa Solidarność edycja 2024”, gdzie wspólnie stworzymy społeczny logotyp Solidarności. Miejsce spotkania to OPO, ul. Krakowska 32.
– O godzinie 18:30 na tę samą adres OPO, ul. Krakowska 32 zapraszamy na koncert „Rytmy Wolności – polski rock lat 80-tych”. Wystąpią: Piotr Jurkowski – vocal, Kuba Kirstein – piano, Michał „Warmi” Warmucki – gitara, Mateusz Pilot – instrumenty perkusyjne.

9 czerwca (niedziela):
– O godzinie 13:00 na głównej scenie Festiwalu Książki na Placu Wolności odbędzie się wręczenie Nagrody Wolności przez Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego.

Przez cały okres do 7 czerwca 2024 roku na Placu Wolności można podziwiać wystawę plenerową prezentującą wydarzenia, które odbyły się w Izbie Pamięci Solidarności przez ostatnie pięć lat.