Centrum przesiadkowe Opole-Wschodnie już w tym roku!

Centrum przesiadkowe Opole-Wschodnie już w tym roku!

Nowe centrum przesiadkowe już niedługo pojawi się przy stacji Opolse-Wschodnie. Dzięki temu będzie można jednym biletem załatwić kwestie parkingu i przejechania się komunikacją miejską. Nie wiemy jednak jeszcze, ile taki bilet będzie kosztował taki bilet, ponieważ o tym zdecydują radni w połowie bieżącego roku.

Tego typu centra przesiadkowe istnieją w wielu polskich miastach, np. w Lublińcu.

Centrum przesiadkowe Opole-Wschodnie już wkrótce stanie się faktem

Radni przyznają jednak, że będzie to test. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak takie rozwiązanie się sprawdzi, ponieważ do tej pory nie praktykowano takiego systemu w Opolu. Jeśli jednak pomysł okaże się sukcesem, to może to znacznie ułatwić komunikację wewnątrz miasta. Osoby przyjeżdżające spoza miasta również będą mieli dzięki temu łatwiej. Będą one od teraz miały okazję, aby przyjechać do Opola samochodem, a następnie wsiąść do autobusu i dostać się w wybrane miejsce.

W tym momencie w ciąż trwają prace, mające na celu ustalić zasady korzystania z centrum i sporządzenie regulaminu.

Troska o środowisko?

Czy chodzi tylko o wygodę podróżnych? Oprócz samego komfortu indywidualnych kierowców i pasażerów, chodzi o też o zminimalizowanie zagrożenia dla środowiska. Im więcej pojazdów silnikowych jeździ w określonej przestrzeni, tym większy ślad zostawiają na naszej planecie. Jeśli więcej osób będzie jeździć pojazdami transportu publicznego, to zanieczyszczenia będą mniejsze. Dzięki zbudowaniu centrum przesiadkowego, osiągnięcie takie stanu staje się w pełni możliwe.

Czy mieszkańcom podoba się pomysł?

Żeby cała ta inicjatywa okazała się sukcesem nie wystarczy po prostu wybudować centrum przesiadkowego. Musza się jeszcze znaleźć ludzie, którzy zechcą korzystać z tych rozwiązać. Na parkingu znajdzie się około 80 miejsc, gdzie będzie można pozostawić swój pojazd, aby przesiąść się do transportu publicznego. Powstanie on w pobliżu stadionu Odry Opole. Rzecznik Urzędu Miasta Adam Leszczyński tłumaczy, że będzie to parking w stylu „Parkuj i Jedź”. Będzie więc on dostępny jedynie dla osób, decydujących korzystać się z komunikacji zbiorowej. Bilet za parkowanie będzie tym samym, który upoważnia do jeżdżenia autobusami MZK.