Centrum przesiadkowe w Opolu. Kiedy powstanie?

Centrum przesiadkowe w Opolu. Kiedy powstanie?

Centrum przesiadkowe Opole Południe powstanie niedługo przy ul. Krapowickiej. Tuż obok kładki im. Joachima Halupczoka. Celem zbudowania obiektu jest zmniejszenie ruchu ulicznego w centrum miejsca. Wcześniej były plany, aby przestrzeń ta służyła za parking dla osób, które odwiedzają lokalne ZOO. Z czasem jednak pomysł wraz z nazwą się zmienił.

Co nowego w planach?

Na samym początku przy ul Krapowickiej miał powstać parking, aby osoby przyjeżdżające do ZOO miały się gdzie zatrzymać. Od pojawienia się tego pomysłu minęło sporo czasu. Władze wpadły już na kilka aktualizacji, między innymi wśród pomysłów pojawiła się budowa stacji ładujących dla samochodów elektrycznych. Trzeba przyznać, że to naprawdę przyszłościowe rozwiązanie. W końcu już na przestrzeni kilku następnych dekad samochody spalinowe mają odejść do lamusa, a w ich miejsca mają pojawić się same ekologiczne opcje. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak dokładnie się to rozwinie, ale pójście w tę stronę wydaje się bardzo rozsądne.

Czym jest centrum przesiadkowe?

Centra przesiadkowe istnieją już w wielu miejscach. Generalnie chodzi o to, aby w takim miejscu łatwe było wyjście z samochodu i przerzucenie się na komunikację miejską. I na odwrót. Dzięki temu można podróżować komfortowo i bardziej ekologicznie. Przydają się one zwłaszcza w dużych miastach, gdzie panuje nieznośny ruch. Potrzebny jest wtedy sposób na to, aby nieco ułatwić życie strudzonym kierowcom. Do tej pory nie było takiego obiektu w Opolu, ale oczywiście wszystko się zmienia. Niedługo już przesiadanie się z jednego środka transportu do drugiego ma być łatwiejsze właśnie dzięki tej inwestycji. Będzie to możliwe dzięki środkom zewnętrznym, jakie miasto otrzymało z Polskiego Ładu.

Podobne centrum zbudowano w tamtym roku w Mielnie.