Dom Matki i Dziecka w Opolu w końcu doczekał się rozbudowy

Dom Matki i Dziecka w Opolu w końcu doczekał się rozbudowy

Dom Matki i Dziecka już niedługo będzie miał nowy budynek

Dom Matki i Dziecka w Opolu doczeka się wkrótce rozbudowy. Dzięki niej więcej potrzebujących matek z dziećmi będzie mogło znaleźć schronienie i wsparcie. Budynek, który jest w trakcie realizacji znajdzie się na terenie dawnego namysłowskiego baraku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zostanie w pełni zrealizowana już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Prace potrwają do pierwszego kwartału nadchodzącego roku

Ks. dr Jerzy Dzierżanowski, który w swojej diecezji pełni funkcję duszpasterza rodzin, podaje, że udało się już wykonać plan w trzech czwartych. Niedługo już nowa część domu dostanie solidny dach. To jednak nie będzie koniec wszystkich prac, ponieważ konieczne są jeszcze prace wewnętrzne, kompletowanie wyposażenia oraz wstawienie drzwi i okien.

Jest też druga strona medalu. Ze względu na przeprowadzane prace mieszkanki ośrodka muszą mierzyć się z pewnymi niedogodnościami. Każdy chyba to dobrze rozumie. Kiedy w domu jest remont, to trudno usiedzieć spokojnie. Hałasy i unoszący się pył potrafią człowieka zdenerwować. Na szczęście prace nie potrwają długo, a efekt ma być korzystny dla wszystkich. W nowym budynku będzie mogło znaleźć schronienie aż 25 osób.

Co nowego w Domu Matki i Dziecka?

Nowa inwestycja sprawi, że w ośrodku pojawi się winda. Ma to być skuteczne udogodnienie dla osób niepełnosprawnych, dla których wychodzenie po schodach jest albo trudne albo nawet niemożliwe. Chodzi również o to, aby postawić granicę między częścią mieszkalną a przechowalnią na dary. Do domu często przychodzą prezenty takie jak zabawki dla dzieci, meble czy ubrania. Upychanie ich wszystkich w części mieszkalnej utrudnia komunikację osób, znajdujących się na terenie domu.

Dom Matki i Dziecka w Opolu

Placówka istnieje już od 1993 roku. Według danych od tamtego czasu znalazło tu pomoc ponad 1750 osób. Najbardziej tego wsparcia potrzebują ofiary przemocy domowej.