Festiwal Książki Opole 2024: Literacka uczta na Placu Wolności już za miesiąc!

Festiwal Książki Opole 2024: Literacka uczta na Placu Wolności już za miesiąc!

Z wielką radością zwiastujemy nadchodzące wydarzenie, które jest jednym z najważniejszych w kalendarzu literackim regionu opolskiego. Mowa o 8. Festiwalu Książki Opole 2024, który zaplanowany został na dni od 7 do 9 czerwca 2024 roku. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym święcie literatury, które odbędzie się na Placu Wolności, w samym sercu Opola.

Podobnie jak w latach poprzednich, festiwal rozpocznie się w drugi weekend czerwca. W jego ramach będziemy mieli przyjemność gościć pisarzy, a także osoby związane z szeroko pojętą kulturą, sztuką i muzyką. Przygotowaliśmy dla Was plenerowy kiermasz wydawniczy, na którym swoją obecność zapowiedziało ponad sto dwadzieścia wydawnictw. Będzie to okazja do zapoznania się z literackimi nowościami, premierami oraz trendami. Wszystko to odbędzie się na Placu Wolności, który przemieni się w tętniące życiem Miasteczko Literackie.

Niezmiennie od lat festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory w jego edycjach uczestniczyło kilkaset tysięcy osób, odbyło się blisko 500 spotkań autorskich, a do Opola przyjechało ponad 400 wydawnictw. W tym roku nie zabraknie również znanych twarzy. Na scenie festiwalu pojawią się między innymi: Remigiusz Mróz, Lech Wałęsa, Andrzej Stasiuk, Joanna Bator czy Zbigniew Rokita.

W ramach naszego wydarzenia zaplanowane są także liczne atrakcje dla entuzjastów różnych gatunków literackich. Miłośnicy kryminałów będą mogli wziąć udział w spotkaniach z cyklu „Zbrodnia na pokładzie”, które odbędą się na statku płynącym Odrą. Dla młodzieży przygotowaliśmy natomiast Panel Young Adult oraz specjalną scenę poświęconą tej tematyce.

Oczywiście nie zapominamy także o najmłodszych uczestnikach festiwalu. Czekają na nich spotkania z autorami literatury dziecięcej, konkurs plastyczny oraz warsztaty, które odbędą się w bibliotece.

Organizatorem Festiwalu Książki Opole 2024 jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL, a pomysłodawcą i inicjatorem drukarnia Opolgraf. To wydarzenie wspiera Miasto Opole, a głównym partnerem Fundacji Fabryka Inspiracji PL jest Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Sponsorami wydarzenia są, Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA, ZING, Igepa, Lellek Opole, Saltadis, Emma Market, Restauracja Starka, Zamek Moszna. Partnerzy wydarzenia to Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, Zakład Komunalny w Opolu, Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz WiK Opole.