Grupa Azoty Kędzierzyn zgłasza podejrzenie przestępstwa związanego z nieuzasadnionymi projektami badawczo-rozwojowymi
Inicjując postępowanie prawne, Grupa Azoty Kędzierzyn informuje prokuraturę o potencjalnym naruszeniu prawa, które miało miejsce w kontekście realizacji projektów badawczo-rozwojowych. Projekty te, zlecone zewnętrznym organizacjom w latach 2021-2022, pomimo ich wyraźnej niewypłacalności, przyczyniły się do powstania strat na kwotę 10,7 mln zł.
Złożone przez Grupę Azoty Kędzierzyn zawiadomienie opisuje szereg błędów popełnionych podczas prowadzenia projektów badawczo-rozwojowych. Szczególnie podkreśla brak odpowiedniego nadzoru i analiz ekonomicznych. Projekty, które zostały przydzielone podmiotom zewnętrznym i które ostatecznie okazały się bezowocne, kosztowały firmę niemal 10,7 mln zł i nie przyniosły żadnej korzyści dla działalności Grupy Azoty. Spółka podkreśliła również, że nie podejmowano regularnych czynności monitorujących postęp prac oraz nie reagowano adekwatnie na stwierdzone nieprawidłowości.
Skargę zwraca uwagę na niedostatek mechanizmów, które pozwoliłyby Grupie Azoty Kędzierzyn wycofać się z umów w sytuacji niewłaściwego zarządzania funduszami. Projekty przyjęto bez powiązania płatności z osiągniętymi wynikami, a realizacja projektów odbywała się na podstawie 37 umów, bez uprzedniego przeanalizowania ekonomicznego sensowności zawierania takich umów.
Audytory obecnie przeprowadzają audyty w całej Grupie Kapitałowej Grupy Azoty, skupiając się na funkcjonowaniu jej spółek w ostatnich latach. Motywem tych badań są istotne straty finansowe oraz brak skutecznych działań naprawczych od IV kwartału 2022 roku. Audyty skupiają się także na realizowanych inwestycjach i zawartych umowach. Wyniki tych badań doprowadziły do zgłoszenia kolejnych podejrzeń o popełnienie przestępstw.
Grupa Azoty, będąca drugą największą grupą kapitałową w Europie zajmującą się produkcją nawozów azotowych i wieloskładnikowych, jest również znaczącym dostawcą produktów takich jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Trwające obecnie audyty mają na celu zwiększenie efektywności i wzmocnienie nadzoru w strukturach Grupy.