III Festiwal Zdarzeń Artystycznych Open Opole. Dużo się działo

III Festiwal Zdarzeń Artystycznych Open Opole. Dużo się działo

III Festiwal Zdarzeń Artystycznych Open Opole

III Festiwal Zdarzeń Artystycznych Open Opole to cykl kilku wydarzeń, które miały promować sztukę cyrkową bez użycia zwierząt i namiotów. Wszystkie pokazy się udały, a mieszkańcy miasta nie ukrywają zadowolenia. Co działo się podczas festiwalu?

Polsko-chorwacki duet

Dwoje artystów zaprezentowało w Opolu swoje umiejętności. Duet składa się z Chorwata Romano de Franto i Polski Matyldy Górskiej. Mieli oni całą trasę po Polsce, którą zakończył właśnie występ w Opolu. Przyznają oni, że w ich pracy kluczowe są miłość i pasja i temu właśnie poświęcili całe swoje życie. Są zwolennikami tzw. nowego cyrku, to jest ruchu który promuje pokazy cyrkowe bez użycia zwierząt a nawet namiotów. Ważne jest w nim stawianie żonglerkę, akrobatykę i kilka innych sposobów na pokazanie sprawności fizycznej.

Opolanie bardzo ciepło przyjęli artystów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności na placu Wolności. Pozostałe wydarzenia miały miejsce na Małym Rynku, Rynku głównym a także na placu Sebastiana. Występy trwały aż do nocy, gdyż ostatni z nich rozpoczął się o godzinie 21.30. Wstęp na każdy z tych pokazów był bezpłatny.

Idea nowego cyrku

Wiele kontrowersji pojawiło się swego czasu wokół sztuki cyrkowej. Coraz więcej osób zaczęło mieć zastrzeżenia co do wykorzystywania w nim zwierząt. Muszą one wszak przechodzić bardzo ciężki trening, który nierzadko odbija się na ich zdrowiu. Dlatego właśnie wielu aktywistów zaczęło okazywać jawny sprzeciw, co doprowadziło do tego, że wiele cyrków naprawdę uległo tej presji. Coraz częściej możemy oglądać występy akrobatów bez tej całej cyrkowej otoczki, która zakłada między innymi pokazy zwierzęce.

Niektórzy mogą powiedzieć, że cyrk bez małp czy tygrysa to nie to samo, ale przecież nie o same zwierzęta tu chodzi. Zawsze pokazom cyrkowym towarzyszyli wybitni artyści. Mowa tutaj o akrobatach, którzy poświęcili wiele lat pracy na to, aby dzisiaj prezentować świetną formę. Obejrzenie występu takich artystów to wspaniała uczta dla oczu i choćby z tego względu warto czasem odwiedzić cyrk.