Innowacje w konkursie "Opolska Niezapominajka" województwa opolskiego: nowe kategorie i wzmożona promocja

Innowacje w konkursie "Opolska Niezapominajka" województwa opolskiego: nowe kategorie i wzmożona promocja

Województwo Opolskie wprowadza rewitalizację długotrwałego konkursu „Opolska Niezapominajka”. Ten honorowy program, oznaczający osoby i organizacje, które niesamowicie przyczyniają się do swojej lokalnej społeczności, teraz będzie przyznawał nagrody w trzech różnych kategoriach. Te kategorie to: zaangażowana organizacja pozarządowa, społecznik roku i – jako najnowsza klasa – przyjazny samorząd.

Marszałek regionu, Szymon Ogłaza, podczas konferencji prasowej podkreślił istotność relacji między samorządem a organizacjami pozarządowymi. Zauważył, że samorządy z reguły stanowią wsparcie dla aktywnych społecznie osób i organizacji. Dodatkowo zasugerował, że zmieniona formuła konkursu ma na celu przede wszystkim popularyzację działań podejmowanych przez tzw. społeczników.

Pierwsza z nowych kategorii nagród ma na celu docenienie organizacji pozarządowych aktywnie pracujących nad podniesieniem standardów życia w swoich społecznościach, angażujących się w realizację zadań publicznych i budujących pozytywny obraz trzeciego sektora. Druga kategoria, „Społecznik Roku”, ma na celu uhonorować te osoby, które pracują pro bono dla dobra innych, walczą z problemami społecznymi i inicjują nowatorskie projekty. Najnowsza kategoria, nazwana „Przyjaznym Samorządem”, służy do wyróżnienia jednostek samorządu terytorialnego, które wspomagają organizacje pozarządowe, promują samorządność i stymulują aktywność obywateli.

Podczas omawianej konferencji prasowej, laureaci poprzednich edycji konkursu – Katarzyna Sowa z Fundacji Bajkowy Las, Edward Ambicki z Banku Żywności w Opolu oraz społecznik Andrzej Puławski – zwrócili uwagę na znaczenie tej nagrody. Zaznaczyli, że oprócz satysfakcji i dumy, nagroda ta jest również pomocna w promowaniu ich działań i motywuje do kontynuowania pracy dla dobra społeczności.

Aleksandra Zwarycz, zastępca dyrektora Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UWMO, poinformowała, że zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu są przyjmowane do 4 września. Aby się zgłosić, konieczne jest wypełnienie formularza oraz uzyskanie zgody zgłaszanej osoby. Kandydatury będą oceniane przez specjalnie powołaną kapitułę, a wyniki konkursu zostaną ogłoszone na gali w październiku.

Konkurs „Opolska Niezapominajka” jest kluczowym instrumentem do promowania aktywności społecznej i wspierania osób i organizacji, które pracują na rzecz swoich lokalnych społeczności. W ten sposób umacniają one więzi społeczne i propagują ideę samorządności na terenie województwa opolskiego.