Jubileuszowa edycja Opolskiego Festiwalu Podróży oczekuje z niecierpliwością entuzjastów podróżniczych
Jubileuszowy, dziesiąty już Opolski Festiwal Podróży będzie miała miejsce w dniach 13-16 listopada. Jest to uznane wydarzenie w kraju, które cieszy się dużą popularnością i stale przyciąga nowych miłośników odkrywania świata. Tegoroczna odsłona festiwalu zapowiada się bardzo atrakcyjnie, ze szczególnym naciskiem na reportaże i obecnością wielu znanych gości.
Spotkania z podróżnikami będą odbywały się tradycyjnie w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki (w środę i czwartek) oraz w Studenckim Centrum Kultury (w czwartek i piątek). Jubileusz festiwalu pokrywa się z sześćdziesiątą rocznicą powstania magazynu dla turystów „Kontynenty”. Reporterzy tego czasopisma wystąpią w piątek, omawiając ważne kwestie etyczne związane z turystyką. Przemysław Supernak, współorganizator festiwalu, podkreśla, że celem jest przede wszystkim pokazanie różnorodności świata, a nie same obchody jubileuszu.
W otwarciu festiwalu w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki (13 listopada) wezmą udział dwie postacie ze stolicy regionu. Krystyna Wandzioch przedstawi prelekcję pt. „Saint Lucia – gdzieś pomiędzy Atlantykiem, a Morzem Karaibskim” o godzinie 18.00. O godzinie 19.00 Michał Steinhof, podróżnik z Opola, opowie o Antarktydzie i o polskiej stacji Arctowski na tym kontynencie. O godzinie 20.00 zostanie wyemitowany film dokumentalny „Gdy powieje harmattman” w reżyserii Edyty Wróblewskiej, który jest efektem współpracy z Fundacją HumanDoc.
Drugi dzień festiwalu (14 listopada) rozpocznie profesor Janusz Słodczyk, dobrze znany publiczności festiwalu jako jeden z jego współorganizatorów. Opowie o swoich przygodach w Brazylii, Amazonii i o szalonym karnawale w Rio de Janeiro. O godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Witoldem Palakiem, który na motocyklu objechał dookoła Indii. O godzinie 20.00 Dorota Szparaga oprowadzi publiczność po górach, opowiadając o szlaku Transcaukasian train oraz swojej samotnej wędrówce na trasie liczącej 1710 kilometrów przez nieodkryty Kaukaz.