Las i drewno jako surowiec – niecodzienne spotkanie w Galerii Sztuki Współczesnej

Las i drewno jako surowiec – niecodzienne spotkanie w Galerii Sztuki Współczesnej

Dzisiaj, w murach Galerii Sztuki Współczesnej o godzinie 18.00, odbędzie się spotkanie zatytułowane Las (przestrzeń). Jest to wydarzenie towarzyszące wystawie autorstwa Wojciecha Mandeli zwanej Po prostu (przestrzeń). Podczas tego spotkania uczestnictwo zapowiedzieli artysta Wojciech Mandela, Nadleśniczy Nadleśnictwa Opole Marek Cholewa, oraz historyk sztuki – Wojciech Lippa.

Wojciech Mandela to triumfator konkursu Aneks 2023/2024. Jego twórczość będzie prezentowana w galerii do 17 marca bieżącego roku. Ekspozycja nosi tytuł Po prostu (przestrzeń) i jest próbą przekształcenia galerii w artystyczną pracownię. Przez okres pięciu tygodni odwiedzający mają możliwość obserwacji artysty przy pracy. W tym czasie artysta tworzy, używając różnych narzędzi i materiałów. Jednym z nich jest martwe drewno, które zdobył dzięki uprzejmości Lasów Państwowych oraz Nadleśniczego Marka Cholewy.

Twórczość Mandeli to proces nieprzewidywalny. Wiadomo jedynie, że powstająca instalacja będzie wykonana z drewna i wypełni pracownię/galerię. Artysta przez większość czasu jest dostępny dla publiczności. Można obserwować go przez szybę, odwiedzić wewnątrz pracowni, zadawać pytania lub po prostu porozmawiać.

Poza tym fascynującym procesem twórczym, dzisiejsze spotkanie w GSW umożliwi bliższe przyjrzenie się drewnu jako surowcowi i materiałowi do tworzenia sztuki, poprzez perspektywy leśnika, historyka sztuki i artysty.

Ciekawe spostrzeżenia na temat lasu i drewna przedstawia Marek Cholewa – Nadleśniczy Nadleśnictwa Opola: „Drewno to surowiec, który od najdawniejszych czasów służył człowiekowi. Jest on wykorzystywany na wiele różnych sposobów. My, jako Lasy Polskie, prowadzimy zrównoważoną gospodarkę leśną z uwzględnieniem potrzeb wielu interesariuszy. Łączymy różnorodne funkcje i społeczne oczekiwania. Naszym zadaniem jest zbalansowanie tych potrzeb i uświadomienie ich kompleksowości. Z jednej strony las daje nam drewno jako surowiec, z drugiej stanowi miejsce rekreacji dla wielu osób. Poza tym, naszym obowiązkiem jest też ochrona przyrody i tworzenie takich przestrzeni jak rezerwaty. Moja obecność w Galerii może wydawać się nieoczywista, ale jestem tutaj, aby budować porozumienie na różnych płaszczyznach.”