Magistrat Wołczyna przeznacza "Heliaszówkę" na nowe Centrum Aktywności i Tradycji

Magistrat Wołczyna przeznacza "Heliaszówkę" na nowe Centrum Aktywności i Tradycji

Ośrodek aktywności oraz ośrodek tradycji to nowa koncepcja, którą postanowiła wprowadzić w życie administracja miasta Wołczyna. Wybrany do realizacji tej idei budynek to „Heliaszówka”, dom słynnego malarza Waldemara Heliasza, który nie żyje. Narzędziem do realizacji tego planu jest właśnie nabyty budynek, położony w parku i obejmujący trzy piętra oraz kilkaset metrów kwadratowych powierzchni.

Zamierzamy organizować w „Heliaszówce” różnorodne zajęcia artystyczne, takie jak lekcje rzeźby i malarstwa, skierowane do osób w różnym wieku – informuje Jan Leszek Wiącek, burmistrz Wołczyna, który aplikuje o szóstą kadencję w nadchodzących wyborach samorządowych w kwietniu.

Planowany remont obiektu już został rozstrzygnięty – dodaje burmistrz. Prace modernizacyjne obejmują wymianę systemu grzewczego, odmalowanie wnętrz, instalację kilku nowych ścianek działowych oraz dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto przewidziano wymianę stolarki okiennej oraz uporządkowanie terenu wokół placówki, tak aby umożliwić prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu.

Wizja „Heliaszówki” jako ośrodka tradycji jest również brana pod uwagę. Możliwe, że znajdą się tam różne artefakty z naszej historii, pochodzące z lokalnych gospodarstw, które będą przypominały o tym, jak niegdyś wyglądało społeczeństwo wołczyńskie – mówi burmistrz. Ma to być też miejsce edukacyjne dla młodego pokolenia, więc jestem przekonany, że obiekt będzie użyteczny dla wielu ludzi.

„Heliaszówka” ma zostać udostępniona publiczności w połowie tego roku. Koszt remontu wyniesie ponad 330 tysięcy złotych, z czego 190 tysięcy to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.