Mieszkańcy TBS-ów mają żal do prezydenta

Mieszkańcy TBS-ów mają żal do prezydenta

Doszło do kolejnych przepychanek między Arkadiuszem Wiśniewskim a mieszkańcami. Chodzi o mieszkanie, które niedawno kupił prezydent. Dlaczego wywołało ono tak duże kontrowersje? Chodzi o to, że było to mieszkanie z TBS-u, a więc przeznaczone dla mniej zamożnych obywateli. Inną kwestią jest to, że na nabycie własności lokalu zwykle trzeba naprawdę długo czekać. Prezydent zaś wcale takiego długiego czasu oczekiwania nie miał. Wręcz przeciwnie, nabył je praktycznie od razu. Spotkało się z to z olbrzymim niezadowoleniem mieszkańców Opola, którzy na taką możliwość czekają latami.

Problemy mieszkaniowe Polaków

Skąd się w ogóle biorą problemy mieszkaniowe Polaków? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że praktycznie każdy gdzieś mieszka, więc nie ma problemu. Niestety nie jest tak kolorowo. Wiele osób musi mieszkania wynajmować lub spłacać kredyty przez bardzo dużą część swojego życia. Choć wynajmowanie i branie kredytów może się wydawać rozsądne dla bogatych inwestorów, tak dla zwykłych szarych jest to zmora. Dodatkowo do problemów tych przyczyniają się niskie zarobki, przez które bardzo duża część polskich obywateli nie ma zdolności kredytowej.

Zobacz, jak wyglądają TBS-y w innych miastach.

TBS – Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Towarzystwo Budownictwa Społecznego powstało z myślą o mieszkańcach, którzy nie mogą pozwolić sobie na to, aby za własną gotówkę kupić mieszkanie. Dzięki specjalnym projektom mogą zamieszkać w wybranym lokalu i z czasem nabyć do niego własność. Niestety trwa to bardzo długo. Duża część mieszkańców przyznaje, że czeka nawet i 20 lat. Trudno sobie wyobrazić, jak duży jest to dyskomfort, gdy przez dużą część swojego życia żyje się na łasce innych, nie mając żadnej własności. O ile osoby żyjące samotnie są w stanie znieść te warunki bez narzekania, tak dla rodzin z dziećmi jest to prawdziwa mordęga. Każdy stara się swoim dzieciom zapewnić warunki lepsze niż sam miał. Jednak w przypadku, gdy ktoś ciężko pracuje, a zarobki ma niskie, nie jest w stanie zapewnić swojej rodzinie godnego bytu. Czy TBS spełnia swoją rolę w wystarczająco dobry sposób, aby pomóc takim rodzinom?