Moneta dwóch narodów: Polsko-Ukraińska moneta kolekcjonerska na Dzień Niepodległości Ukrainy

Moneta dwóch narodów: Polsko-Ukraińska moneta kolekcjonerska na Dzień Niepodległości Ukrainy

Z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, który przypada 24 sierpnia, Narodowy Bank Polski oraz Narodowy Bank Ukrainy wspólnie wprowadziły do obiegu srebrną monetę o nominale 10 złotych. Moneta, która jest nietypowego kształtu i barwnej tonacji, symbolizuje braterstwo i przyjaźń między dwoma narodami – podkreślając ich głębokie więzy. Zestaw monet, mimo iż składa się z jednej monety, przedstawia połączenie zarówno złotego jak i hrywny.

Niezwykłość tej monety zaskoczyła wielu kolekcjonerów, którzy odwiedzili oddział Narodowego Banku Polskiego w Opolu. Jeden z nich opisał monetę jako wyjątkową i pełną symboliki, podkreślając jej design – serce podzielone na polską i ukraińską część. Inny kolekcjoner wyraził swoją radość, mówiąc o tym jak ceni te unikalne pamiątki, które planuje przekazać swoim wnukom.

Wśród elementów znajdujących się na rewersie monety widnieją flagi Polski i Ukrainy, nominały oraz godła obu narodów. Łącznie na rynki Polski i Ukrainy trafi dziesięć tysięcy takich zestawów. Ukraińska dystrybucja zostanie rozpoczęta 31 sierpnia. Co więcej, Narodowy Bank Polski zadeklarował, że dochód ze sprzedaży monet zostanie przeznaczony na cele humanitarne w formie bezzwrotnej pomocy finansowej.