Narodziny tygrysów syberyjskich w Opolu

Narodziny tygrysów syberyjskich w Opolu

Trzy maleńkie tygrysy syberyjskie, znane również jako amurskie, przyszły na świat w ogrodzie zoologicznym w Opolu. Obecnie te małe stworzenia ważą zaledwie kilka kilogramów każde, ale kiedy dorosną, mogą osiągnąć masę nawet do 300 kg, tak jak to jest w przypadku ich rodziców – ojca Diego i matki Umy, która dołączyła do zoo w Opolu zaledwie kilka miesięcy temu.

Głównym naturalnym siedliskiem tych podgatunków tygrysów są góry na południowym wschodzie Rosji. Jednakże można je spotkać także w Chinach oraz Korei Północnej. Na wolności przebywa jedynie około stu takich zwierząt, a drugie tyle zamieszkuje różne ogrody zoologiczne. Kłusownicy stanowią największe zagrożenie dla tych majestatycznych stworzeń, co sprawia, że programy ochrony zwierząt, takie jak Europejski Program Ochrony Zwierząt EEP realizowany w Opolskim zoo i innych placówkach skupionych pod egidą Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, są niezbędne dla przetrwania gatunku.

Prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski, wyraził swoją radość i dumę z tego wydarzenia. Podkreślił, że wydarzenia te rozgrywają się bardzo szybko, zważywszy, że pawilon Lwów i Tygrysów został otwarty dopiero niedawno. Dodał również, że to kolejny dowód na to, że Opole jest najlepszym miejscem do życia.

Warto przypomnieć, że lwy i tygrysy zamieszkały w Opolu w 2021 roku. Mają one do dyspozycji jeden z największych i najbardziej nowoczesnych wybiegów na całym kontynencie.