Opole gospodarzem dla 31. Festiwalu Teatrów Lalkowych

Opole gospodarzem dla 31. Festiwalu Teatrów Lalkowych

Opole ma zaszczyt gościć uczestników i miłośników teatru lalkowego z całego kraju, gdyż 14 października rozpocznie się tu 31. edycja Opolskiego Festiwalu Lalek. W trakcie festiwalu odbędzie się dwanaście konkursowych spektakli, w tym takie pozycje jak „Pinokio” z Wrocławskiego Teatru , „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska” z Teatru „Banialuka” w Bielsku-Białej oraz dwa spektakle wyprodukowane przez gospodarzy: „Ja goryl – ty człowiek” i „Troja, wojny nie będzie”.

Krystian Kobyłka, dyrektor opolskiego teatru lalkowego wyraził swoją radość i oczekiwania dotyczące tego festiwalu. Według niego, teatr lalek nie jest wyłącznie skierowany do najmłodszych widzów, a festiwal pokazuje obecne trendy i działania w polskim teatrze lalkowym. Wszystkie przedstawienia, mimo zastosowania różnych technik i środków artystycznych, są tworzone tak, aby trafić do odbiorców w różnym wieku.

Spektakl „Pinokio”, na przykład, nawiązuje do uniwersalnej i dobrze znanej tematyki dorastania, koncentrując się na relacjach międzyludzkich i tolerancji dla osób różniących się od nas. To ostatnie zagadnienie jest również eksplorowane w spektaklu „Debil/i_stu_las”, który ukazuje życie osoby niepełnosprawnej.

Zabawa z teatrem lalkowym nie kończy się jednak tylko na spektaklach konkursowych. Festiwal oferuje również wiele innych atrakcji – występy studentów szkół teatralnych, warsztaty, wystawy, panele dyskusyjne oraz koncert Natalii Sikory, która będzie wykonywać utwory Ewy Demarczyk. Festiwal, którego start zaplanowany jest na 14 października, potrwa sześć dni.