Opole na drugim miejscu w rankingu najbogatszych samorządów 2022

Opole na drugim miejscu w rankingu najbogatszych samorządów 2022

Ranking finansowej potęgi samorządów na rok 2022, sporządzony przez magazyn „Wspólnota”, umieścił Opole na drugiej pozycji wśród miast wojewódzkich. Miasto to, słynące jako ośrodek polskiej piosenki, wyprzedziło Warszawę z dochodem 7640 zł za mieszkańca. W porównaniu z 2021 rokiem, Opole awansowało na liście o jeden stopień.

Podobnie jak w latach poprzednich, opracowanie rankingu nie brało pod uwagę tzw. dotacji celowych, które mogą znacznie zaburzyć system finansowania samorządów. W wyniku tego, jedynym miastem przewyższającym Opole jest stolica kraju – Warszawa, której wskaźnik dochodowy na 2022 rok wyniósł 9244 zł. Jednak Opole wyprzedziło trzecią na liście – Wrocław, z dochodem oszacowanym na 7324 zł za mieszkańca.

Prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski, komentuje ten pozytywny rezultat jako efekt pracy i zaangażowania miejscowych mieszkańców i przedsiębiorców. Z jego perspektywy, to oni są największym skarbem i motorem napędowym miasta, inspirując do dalszego rozwoju multikulturowego i nowoczesnego Opola.

W ramach obszaru regionalnego, Opole zajmuje oczywiście pierwszą pozycję. Zaraz za nim plasuje się Gogolin ze wskaźnikiem dochodowym 6354 zł oraz Skarbimierz, gdzie dochód wynosi 5536 zł na mieszkańca.

Magazyn „Wspólnota” przygotował również listę najbogatszych województw. Na czele rankingu znajduje się województwo mazowieckie z dobrobytem per capita wynoszącym 560 zł. Województwo opolskie uplasowało się na szóstej pozycji z dobrobytem wynoszącym 433 zł na mieszkańca.