Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW: Niebezpieczne natężenie opadów śniegu w całej Polsce

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW: Niebezpieczne natężenie opadów śniegu w całej Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje publiczne ostrzeżenia o niebezpiecznym zjawisku atmosferycznym, jakim są intensywne opady śniegu na terenie całego kraju. Zjawisko to może doprowadzić do kumulacji pokrywy śnieżnej miejscami nawet do 65 centymetrów. W związku z tym zaistniała konieczność wydania alarmów pierwszego i drugiego stopnia zapowiadających nadchodzące niepogody. Zaleca się społeczeństwu zachowanie szczególnej ostrożności.

Pogoda, zwłaszcza na południu kraju, może być niebezpieczna, co skłoniło synoptyków do wydania ostrzeżeń meteorologicznych o różnym stopniu ważności. Uwaga! Nie lekceważ tych informacji. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w następujących województwach: dolnośląskim (tylko w powiatach południowo-wschodnich), opolskim (z wyjątkiem powiatów północnych), śląskim (poza powiatami północno-zachodnimi), małopolskim (na terenie powiatu miechowskiego i olkuskiego), świętokrzyskim (oprócz powiatu koneckiego), mazowieckim (w powiatach lipskim i zwoleńskim), lubelskim (tylko w powiatach północnych) oraz podkarpackim (w powiatach bieszczadzkim i leskim).

Według prognoz, opady śniegu mogą spowodować miejscowy przyrost pokrywy śnieżnej od 15 do 25 cm. Ważność ostrzeżeń rozpoczyna się o godzinie 1:00 w sobotę a kończy o 4:00 w niedzielę.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że warunki atmosferyczne sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które mogą prowadzić do strat materialnych, stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Działanie czy poruszanie się w takich warunkach jest utrudnione i niebezpieczne. Można spodziewać się problemów związanych z prowadzeniem działań w obszarach zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym oraz możliwością zakłóceń lub anulowania planowanych imprez na świeżym powietrzu. Zalecana jest ostrożność oraz bieżące monitorowanie komunikatów i sytuacji pogodowej.