Pierwsze Dni Czeskie w Opolu: promocja czeskiej kultury i nauki

Pierwsze Dni Czeskie w Opolu: promocja czeskiej kultury i nauki

Od 29 września do 1 października 2023 roku, opolski rynek stanie się miejscem prezentacji kultury i edukacji czeskiej, dzięki organizacji I Dni Czeskich. Wśród zaplanowanych atrakcji znajdują się promocje miast czeskich, pokazy filmów oraz rozgrywki quizowe dla dzieci i dorosłych.

Wydarzenie jest efektem współpracy wielu instytucji. Do jego powstania przyczyniły się Konsulat Honorowy Republiki Czeskiej w Opolu oraz Czeskie Centrum Warszawa. Wsparcie zapewnili także lokalni Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Miasto Opole, Stowarzyszenie Opolskie Lamy oraz Uniwersytet Opolski.

W trakcie trzydniowego wydarzenia swoją ofertę zaprezentują czeskie miasta partnerskie oraz Safari Park Dvůr Králové. Ten ostatni współpracuje z opolskim ZOO przy realizacji projektu „Wodny świat”, który zakłada utworzenie nowego akwarium w Opolu z egzotycznymi gatunkami ryb.

Celem Dni Czeskich jest przede wszystkim promocja specjalizacji Bohemistyka antropologiczno-kulturowa na Uniwersytecie Opolskim. Organizatorzy pragną zachęcić do nauki i poszerzania wiedzy o Czechach, dlatego zaplanowano wykłady na opolskim uniwersytecie, pokazy filmowe pod egidą Stowarzyszenia Opolskie Lamy oraz koncerty.

Na zakończenie tej wielodniowej imprezy uczestnicy będą mogli brać udział w biesiadzie piwnej, która stanowi część 6. Święta Piwa.