Pijani kierowcy na drogach powiatu nyskiego: dwie interwencje policji w ciągu jednego weekendu
Niedawny weekend okazał się pracowity dla funkcjonariuszy policji z Nysy, którzy musieli interweniować wobec dwóch kierowców, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu. Takie zachowanie stanowi poważne zagrożenie na drogach – nie tylko dla samych pijanych kierowców, ale przede wszystkim dla innych użytkowników ruchu drogowego. W roku bieżącym na terenie powiatu nyskiego policja miała już do czynienia z ponad 100 przypadkami, w których kierujący wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków o podobnym działaniu.
Pierwsze zatrzymanie miało miejsce w piątkowe popołudnie, 13 grudnia, około godziny 17. Funkcjonariusze drogówki z Nysy otrzymali zgłoszenie o nietrzeźwym kierowcy, jadącym drogą krajową nr 46 ze Sidziny w stronę Nysy. Zeznania świadka sugerowały agresywne zachowanie tego kierowcy. Policjanci szybko odnaleźli zgłoszony pojazd – peugeota. Za jego kierownicą siedział 40-letni mężczyzna, który miał w organizmie 1,8 promila alkoholu. Dodatkowo okazało się, że nie posiadał on uprawnień do kierowania pojazdem. Sprawa zakończy się w sądzie.
Dzień później, 14 grudnia, policja otrzymała zgłoszenie o kierowcy toyoty, który spowodował kolizję drogową na ulicy Celnej w Nysie. Uderzył w śmietnik i uszkodził znak drogowy, po czym oddalił się z miejsca zdarzenia. Policjanci natrafili na niego na ulicy Żwirki i Wigury w Nysie. Kontrola wykazała, że 32-latek miał w organizmie aż 2,6 promila alkoholu. Funkcjonariusze zabrali mu prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu. Samochód z kolei został odholowany na parking strzeżony. W tej sprawie również wystąpienie do sądu jest nieuniknione.
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego to czyn karalny – grozi za to kara pozbawienia wolności do 3 lat.
Policja apeluje o roztropność i zdecydowane unikanie prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających. Należy pamiętać o bezpieczeństwie na drogach, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Jeśli zauważysz nietrzeźwego kierowcę, nie wahaj się zgłosić tego – możesz tym uratować czyjeś życie. Przed rozpoczęciem jazdy warto również sprawdzić stan techniczny pojazdu, w tym oświetlenie, opony i hamulce.
Pomimo zdobycia przez policję powiatu nyskiego doświadczenia w 100 przypadkach prowadzenia pojazdów przez nietrzeźwych kierowców, to problem nadal jest aktualny. Prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających to przestępstwo. Dla takich osób przewidziane są surowe kary – grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca był już wcześniej skazany za podobne przestępstwo, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.
Warto również przypomnieć, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, może wiązać się z karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Dodatkowo, sąd może wydać decyzję o obligatoryjnym zakazie prowadzenia pojazdów.
Od 14 marca 2024 r. obowiązuje przepis, który zaostrza kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Jest to nowe narzędzie do walki z nietrzeźwymi kierującymi.
Zgodnie z art. 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w pewnych sytuacjach sąd ma prawo orzec przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości. Przepadek może być orzekany między innymi wtedy, gdy:
zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu; sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów – ale przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący: a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem; b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.