Początek nowego roku przynosi zmiany: Młodzież poniżej 18 roku życia nie może już kupować energetyków

Początek nowego roku przynosi zmiany: Młodzież poniżej 18 roku życia nie może już kupować energetyków

Od dnia pierwszego stycznia bieżącego roku wprowadzony został nowy przepis, który uniemożliwia osobom poniżej 18 roku życia zakup napojów energetycznych. Właśnie tego dnia wchodzi w życie nowe prawo regulujące sprzedaż tych popularnych napojów. Ustawa ta obejmuje także zakaz dystrybucji tych produktów przez automaty sprzedające napoje oraz w placówkach edukacyjnych.

Napoje objęte nowym prawem to takie, które zawierają kofeinę w stężeniu przekraczającym 150 miligramów na litr lub taurynę. Ratownik medyczny Marcin Dąbski ostrzega, że tego typu produkty są niebezpieczne dla zdrowia.

„Energetyki są toksyczne. Stanowią koncentrat kalorii z dodatkiem substancji chemicznych. Przyjmowanie nadmiernej ilości takich substancji prowadzi do przyspieszonego rytmu serca, podwyższenia ciśnienia krwi. Efekt pobudzenia po spożyciu energetyku jest krótkotrwały. Konsumpcja takich napojów nie przynosi żadnych korzyści dla zdrowia, a wręcz szkodzi – wpływa negatywnie na układ trawienny i krążenia” – wyjaśnia Dąbski.

Ustawa o zdrowiu publicznym, która została ostatnio zaktualizowana, zobowiązuje producentów i importerów napojów zawierających kofeinę lub taurynę do oznaczania ich jako „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

W przypadku wytwarzania lub importowania napojów, które nie są odpowiednio oznakowane, grozi grzywna do 200 tysięcy złotych. Z kolei za sprzedaż takich produktów w miejscach, gdzie jest to zabronione, można otrzymać mandat na kwotę do 2 tysięcy złotych.