Pomoc finansowa dla mieszkańców gminy Wołczyn na wymianę starych pieców

Pomoc finansowa dla mieszkańców gminy Wołczyn na wymianę starych pieców

Miejscowi z gminy Wołczyn mają możliwość ubiegać się o dofinansowanie do modernizacji swoich systemów grzewczych. Termin składania aplikacji przypada na 29 marca. Zależnie od typu nieruchomości, kwota wsparcia może wynieść od 2 tysięcy złotych dla właścicieli domów jednorodzinnych, aż do 15 tysięcy złotych w przypadku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Celem dotacji jest umożliwienie zakupu nowoczesnych kotłów działających na gaz, pelet, olej, ekogroszek, pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Wsparcie finansowe może pokryć do 40 procent całkowitego kosztu inwestycji.

Jan Leszek Wiącek, burmistrz Wołczyna ubiegający się o reelekcję w nadchodzących wyborach samorządowych w kwietniu, podkreśla, że na ten cel miasto każdego roku przeznacza od 50 do 150 tysięcy złotych. Ilość dostępnych środków zależna jest jednak od corocznej analizy budżetu. Burmistrz przywołuje sytuacje z przeszłości, kiedy to pulę środków wysokości 80 tysięcy złotych w pełni wykorzystano, a liczba wniosków przekraczała dostępne fundusze. W takich przypadkach, miasto stara się zwiększyć dostępną pulę.

Wśród planów na najbliższy czas burmistrz wymienia również precyzyjny monitoring jakości powietrza. Wiącek podkreśla, że miasto dąży do ciągłego pomiaru emisji spalin, co jest motywacją dla bieżącego projektu. W ramach tego przedsięwzięcia, miasto podpisało list intencyjny z firmą specjalizującą się w monitoringu jakości powietrza.

Burmistrz Wołczyna podsumowuje, że przez ostatnie lata udało się zmodernizować ponad 300 starych pieców na terenie gminy Wołczyn, co świadczy o skuteczności prowadzonej polityki.