Poradnik post-świąteczny: Jak odpowiednio pozbyć się choinki domowej?

Poradnik post-świąteczny: Jak odpowiednio pozbyć się choinki domowej?

Kiedy okres świąteczny dobiega końca, nasze choinki zaczynają tracić swoje świąteczne znaczenie. Jak więc postępować z choinką, która już nie jest potrzebna? Oto kilka propozycji od leśników z Opola.

Wiele osób decyduje się na utrzymanie świątecznej atmosfery w domu, trzymając przystrojone drzewko jeszcze przez pewien czas po świętach. Niemniej jednak, następuje moment, kiedy drzewko musi zniknąć z naszych domowych wnętrz.

Pytanie więc brzmi: Co zrobić ze świątecznym drzewkiem?

Jeżeli mieszkasz w bloku lub na dużym osiedlu, sprawa jest prosta. Drzewko można zanieść do pojemników na odpady, skąd zostanie odebrane i utylizowane przez odpowiednie firmy.

Natomiast dla osób mieszkających w domu jednorodzinnym, proces ten może być trochę bardziej skomplikowany – ale również zabawny. Prostym rozwiązaniem jest pocięcie drzewka na mniejsze kawałki i wrzucenie ich na kompostownik. Możemy także wykorzystać gałęzie z naszego drzewka w ogrodzie.

„Mniejsze gałęzie można położyć pod roślinami preferującymi kwaśne gleby, a większe użyć jako osłony na grządki z bylinami. W okresie mroźnym, jakim jest styczeń i luty, dodatkowe ocieplenie zdecydowanie przysłuży się naszym roślinom” – radzi Jacek Boczar, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Opole.

Leśnicy z Opola proponują również inną metodę, idealną dla osób ceniących sobie wygodę, ale wymagającą posiadania dużego ogrodu.

„Najłatwiej jest po prostu zostawić drzewko w jednym z kątów ogrodu i zapomnieć o nim do czerwca. Wtedy można je spalić na ognisku. A przez zimę będzie służyło jako schronienie dla małych zwierząt” – dodaje Boczar.

Warto pamiętać, że nasze choinki mogą mieć wiele zastosowań. Możemy z nich przygotować aromatyczną herbatę, kąpiel choinkową, maść lub nawet ocet. To sprawia, że choinki nie są tylko świątecznymi drzewkami – mają wiele innych zastosowań.