Prace restauracyjne na cmentarzu i klasztorze we Wrocławiu otrzymują rządowe wsparcie

Prace restauracyjne na cmentarzu i klasztorze we Wrocławiu otrzymują rządowe wsparcie

Rządowy Program Odbudowy Zabytków przekazał dla miasta kwotę 2,2 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na renowacje historycznych miejsc. Jednym z tych miejsc jest nekropolia, która będzie teraz mogła zostać odrestaurowana dzięki uzyskanym funduszom.

Na liście prac do wykonania znajduje się także odrestaurowanie krzyża umieszczonego na Placu św. Sebastiana oraz drewnianej figury św. Jadwigi Śląskiej z kapliczki w Opole-Groszowice. Adam Leszczyński, rzecznik prasowy Miasta Opole, podkreśla, że w ramach renowacji cmentarza przewidziane są różnego rodzaju działania konserwatorskie, mające na celu ochronę unikalnych elementów architektury. W szczególności skupią się one na sześciu nagrobkach zabytkowych, które znajdują się na terenie cmentarza. Leszczyński zauważa również, że ten projekt wpisuje się w kontekst wcześniejszych działań Zakładu Komunalnego, które miały na celu upamiętnienie wybitnych Opolan.

Wsparcie finansowe nie zostało przyznane tylko na projekt cmentarza. Dodatkowo, Zakon Braci Mniejszych w Opolu otrzymał blisko 1,9 milionów złotych na prace remontowe i przebudowę pokrycia dachowego Klasztoru Franciszkanów. W ramach tego projektu przewidziano także kompleksowy remont istniejącej więźby dachowej skrzydła zachodniego i południowego budynku klasztoru.

Łącznie, na te cele, do miasta Opole trafił wsparcie finansowe w wysokości 4 milionów złotych.