Przytulisko w Strzelcach Opolskich staje na wysokości zadania podczas zimy

Przytulisko w Strzelcach Opolskich staje na wysokości zadania podczas zimy

W Strzelcach Opolskich, na ul. Marka Prawego, znajduje się ostoja dla osób doświadczających bezdomności – przytulisko przyjmuje kilkanaście osób każdego dnia. Miejsce to jest nie tylko schronieniem, ale i miejscem, które dostarcza podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie, możliwość wzięcia kąpieli czy ogrzania się. W okresie zimowym przytulisko jest otwarte nie tylko przez całe przedpołudnie, ale również wieczorami we wtorki, czwartki i niedziele.

Jak zauważa Krzysztof Łukaszewski, pracownik placówki, sezon zimowy przynosi ze sobą większą liczbę ludzi w potrzebie. Jego słowa wyjaśniają również zasady panujące w przytulisku – alkohol jest tutaj surowo zakazany. Każdy gość może poddać się badaniu alkomatem – jeśli wynik okaże się pozytywny, przychodzący musi opuścić budynek na tydzień. Pomimo tego ostrzeżenia, zgodnie z obserwacjami Łukaszewskiego, niewielu decyduje się na spożywanie alkoholu w trakcie zimowych miesięcy, chcąc uniknąć długotrwałego przebywania na mróz.

Główny posiłek w przytulisku – gorąca zupa – dostarczany jest codziennie przez Strzelecką Spółdzielnię Socjalną, a reszta jedzenia jest kupowana za środki z programów pomocowych. Mimo to, każdy, kto czuje się w stanie, może wesprzeć placówkę przynosząc dodatkowe produkty takie jak kawa, herbata czy konserwy.

Warto dodać, że dla osób bezdomnych w sezonie zimowym dostępne jest całodobowe schronienie w Stajence w Kaczorowni, które również należy do gminy Strzelce Opolskie. Istotnym warunkiem pobytu jest jednak zgoda na terapię dla osób borykających się z problemem alkoholowym.