Równo dwa lata pomocy ofiarom konfliktu na Ukrainie przez Polski Czerwony Krzyż w Opolu – podsumowanie działań

Równo dwa lata pomocy ofiarom konfliktu na Ukrainie przez Polski Czerwony Krzyż w Opolu – podsumowanie działań

Polski Czerwony Krzyż, bazujący w Opolu, zorganizował ceremonię podsumowującą dwa lata nieustającej aktywności mającej na celu pomoc ofiarom konfliktu na Ukrainie.

Niezmiennie przez ostatnie 24 miesiące, każdego dnia świadczono około 500 usług pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Tak w skrócie można przedstawić ogrom pracy oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu. Na skutek konfliktu między Rosją a Ukrainą, wielu Ukraińców przeniosło się do Opola. Organizacja PCK w Opolu, wraz z wieloma innymi instytucjami, doskonale radziły sobie z niesieniem pomocy tym, którzy tego potrzebowali.

– W regionie opolskim działaliśmy za pośrednictwem naszych oddziałów PCK w Brzegu, Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku, Nysie i Otmuchowie. W Opolu zajmowaliśmy się Tymczasowym Ośrodkiem Wsparcia Ukrainy, przed udzieleniem pomocy w centrum mieszczącym się w Topolu. Obecnie wspieramy uchodźców za pośrednictwem naszego Punktu Socjalnego PCK. W głównej mierze, pomagało się poprzez regularne wsparcie w postaci artykułów żywnościowych i higienicznych.

Nie można jednak zapominać o licznych projektach integracyjnych, czyli polsko-ukraińskich spotkaniach i warsztatach z okazji Mikołaja i Wigilii, jak również półkoloniach. Całkowita wartość tej dwuletniej akcji pomocy humanitarnej przekazała wartość 7,6 miliona złotych – powiedział przedstawiciel PCK.

Po dwóch latach niesienia pomocy, przyszedł czas na podsumowanie działań i wyrażenie wdzięczności dla partnerów Polskiego Czerwonego Krzyża. Oficjalne spotkanie podsumowujące działania miało miejsce w Centrum Dialogu Obywatelskiego na ulicy Damrota w Opolu. Organizacja PCK wyraziła swój głęboki szacunek i podziękowania dla osób i instytucji, które przyczyniły się do pomocy, a także wyraziły gotowość do dalszej współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem.

– Szczególnie chcielibyśmy podziękować różnym instytucjom i urzędom, które nie tylko finansowo, ale także technicznie i organizacyjnie wspierały nasze wysiłki. Dziękujemy też wszystkim wolontariuszom, którzy byli i są z nami, poświęcając swój czas na pomoc uchodźcom. Wszystkim, którzy są z nami i aktywnie uczestniczą w naszych działaniach, serdecznie dziękujemy – dodał Zalewski.

Pomocne działania Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu są nieustanne. Już w maju organizacja planuje przeprowadzić Mistrzostwa Pierwszej Pomocy.