Sanepid ostrzega: woda w Tarnowie Opolskim i Strzelcach Opolskich zanieczyszczona bakteriami

Sanepid ostrzega: woda w Tarnowie Opolskim i Strzelcach Opolskich zanieczyszczona bakteriami

Opolski Sanepid wydał ostrzeżenie dotyczące jakości wody dostarczanej przez sieć wodociągową na terenie gminy Tarnów Opolski i powiatu strzeleckiego. W wielu miejscowościach, w tym Tarnów Opolski, Nakło, Raszowa, Walidrogi, Miedziana, Przywory, Kąty Opolskie, Kosorowice oraz Grabów i Otmice (ul. Dworcowa) na obszarze powiatu strzeleckiego, stwierdzono obecność bakterii grupy coli.

Wody z publicznego systemu zaopatrzenia w Tarnowie Opolskim można używać do celów spożywczych jedynie pod warunkiem przegotowania. Sanepid zaleca wrzenie wody przez 2-3 minuty w otwartym naczyniu przed jej spożyciem.

Zaopatrzenie wodą z tej sieci jest nadal bezpieczne dla innych celów domowych, takich jak mycie podłóg czy spłukiwanie toalet. Można jej również używać do higieny osobistej i kąpieli.

Jednak w przypadku przygotowywania posiłków, mycia owoców, warzyw czy naczyń kuchennych, a także podawania zwierzętom, konieczne jest uprzednie przegotowanie wody. W ten sposób można zapobiec ewentualnym problemom zdrowotnym związanym z obecnością bakterii.