„Tarcza”. Kolejny zlot grup rekonstrukcyjnych w Opolu

„Tarcza”. Kolejny zlot grup rekonstrukcyjnych w Opolu

„Tarcza”. Grupy Rekonstrukcyjne zorganizowały zlot w Opolu

„Tarcza” to seria zlotów grup rekonstrukcyjnych, które zaczęły się w 2016 roku. Podczas wydarzenia na poligonie grupy przedstawiają, jak wygląda wojskowy sprzęt oraz promują wiedzę na jego temat.

Dobra zabawa na poligonie

Grupy Rekonstrukcyjne zorganizowały zlot w Opolu o zaszczytnej nazwie „Tarcza”, który odbył się na poligonie w Winowie. Osoby niewtajemniczone mogły się zdziwić widokiem czołgów i innych opancerzonych pojazdów. Jeśli ktoś na ten widok pomyślał, że nadchodzi do wojna, to uspokajamy. Żadnej wojny nie ma, a jedynie grupa miłośników militariów zorganizowała imprezę.

Rodzice zadowoleni

Impreza przyciągnęła bardzo dużą liczbę rodziców z dziećmi. Wiadomo, że najmłodsi fascynują się praktycznie wszystkim, a militarne pojazdy i broń to gratka dla chłopców. Dzięki temu wydarzeniu mogli oni zobaczyć, jak wygląda prawdziwy czołg i inne pojazdy. Jedną z największych atrakcji była możliwość przejechania się jednym z nich. Nie jest to coś, na co mamy okazję każdego dnia. Jeśli spontanicznie wybierzemy się do wybranej jednostki wojskowej i poprosimy o udostępnienie nam czołgu, to raczej popukają się tam w głowę i odeślą nas do domu.

Był to już dziesiąty zlot, który w Opolu zorganizowały grupy rekonstrukcyjne. Po raz dziesiąty więc mieszkańcy Opola i okolic mieli okazję poobcować nieco z klimatami militarnymi. Impreza trwała przez kilka dni, a swój finał miała 25 lipca w niedzielę.

„Tarcza”. Zloty od 2016 roku

Pierwszy Zlot Grup Rekonstrukcyjnych „Tarcza” odbył się w 2016 roku. Miejsce to oczywiście Poligon na Opolu-Winowie, a jego największymi atrakcjami był pokaz pojazdów militarnych. Nie obyło się także bez strzelania i fajerwerków. Mogło zakończyć się na jednym zlocie, ale jednak zainteresowanie było wystarczająco duże, aby kontynuować tę nową tradycję. Tak więc tym razem opolanie mogli uczestniczyć w wydarzeniu już po raz dziesiąty, a spodziewać się możemy także jedenastego, dwunastego i wielu kolejnych.

Czym się zajmuje grupa rekonstrukcyjna?

Grup rekonstrukcyjnych znajdziemy w Polsce wiele. Różnią się one od siebie stylem i tematyką, ale jedno mają wspólne. Pasję do odwzorowywania określonych realiów, które oferują nie tylko rozrywkę, ale i edukację. Najczęstszym tematem rekonstrukcji są właśnie militaria. Grupy takie przebierają się w stroje żołnierzy oraz wykorzystują pojazdy i repliki broni. Bardzo często ma to charakter historyczny, więc pojawiają się takie motywy jak pierwsza czy druga wojna światowa.

Grupy takie zajmują się także bardziej odległymi częstym motywem jest chociażby średniowiecze. Co roku w lipcu mamy okazję zaobserwować rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem, której przygotowanie wymaga bardzo wiele wysiłków. Organizowanie takich wydarzeń nie byłoby możliwe bez odpowiednich strojów i ekwipunku, który tani ani łatwy do zrobienie nie jest.  Inną kwestią jest też duży wkład pracy osób zaangażowanych. Dopiero kiedy wszystko jest dopięte na ostatni guzik, możemy cieszyć się zaskakującym efektem końcowym.