Trzy dekady istnienia Uniwersytetu Opolskiego – uroczyste obchody okrągłej rocznicy

Trzy dekady istnienia Uniwersytetu Opolskiego – uroczyste obchody okrągłej rocznicy

70 lat temu w Opolu rozpoczęła działalność Wyższa Szkoła Pedagogiczna, która po 30 latach stała się podstawą dla powstania Uniwersytetu Opolskiego. Jutro ma rozpocząć się jubileuszowo obchodzone 30-lecie tej opolskiej instytucji edukacyjnej. Wszystko zacznie się od Mszy św. w Kościele na Górce, a potem przez dwa dni będą miały miejsce oficjalne celebracje, w trakcie których odbędzie się ceremonia nadania tytułu doktora honoris causa oraz gala.

7 marca o godzinie 16:00, w auli błękitnej Wydziału Filologicznego, planowana jest ceremonia nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego profesorowi Franciszkowi Antoniemu Markowi. To on miał zaszczyt być pierwszym demokratycznie wybranym rektorem Uniwersytetu Opolskiego.

Następnego dnia odbędzie się gala w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Oficjalne otwarcie zaplanowano na występ zespołów Wind Band i Big Band Uniwersytetu Opolskiego, którzy wykonają uroczyste „Gaudeamus igitur”. Przygotowano również sekcję artystyczną oraz pokazy multimedialne, w tym recital Michała Bajora oraz filmowe podsumowania 30 lat historii i osiągnięć uczelni. Początek o godzinie 18.30.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez władze uczelni, trzy dekady funkcjonowania Uniwersytetu Opolskiego obfitowały w liczne inicjatywy mające na celu rozwój dorobku naukowego instytucji.

„Bilans 30 lat istnienia Uniwersytetu Opolskiego to ponad 110 tys. absolwentów, 17 dyscyplin naukowych, w których uczelnia ma pełne uprawnienia awansowe, 51 wybitnych doktorów honoris causa, najwyższe w historii miejsca w rankingach, przynależność do sieci Uniwersytetów Europejskich i blisko 2 tys. pracowników” – stwierdził prof. dr hab. Marek Masnyk, rektor UO.

Uniwersytet Opolski przyczynił się także do promocji miasta i regionu poprzez rozbudowę swojej infrastruktury o nowoczesny Wydział Lekarski, który został zbudowany w 2017 roku.

„Uniwersytet Opolski dał nowy, intelektualny, impuls do rozwoju naszego miasta. Z roku na rok coraz więcej młodych ludzi postanawia studiować właśnie u nas. I mają ku temu coraz większe możliwości, czego dowodzi choćby otwarty kilka lat temu prestiżowy Wydział Lekarski” – zaznaczył Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Warto przypomnieć, że Uniwersytet Opolski powstał 10 marca 1994 roku z połączenia dwóch uczelni: Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich, działającej przez 44 lata (1950-1994), będącej jedną z najlepszych uczelni pedagogicznych w Polsce oraz opolskiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, która działała od 1981 roku.

30 lat tradycji Uniwersytetu Opolskiego zostało również uwiecznione na wystawie na rynku miasta, gdzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia dokumentujące początki działalności tej instytucji.