Unijne fundusze przyczyniają się do elektryfikacji komunikacji miejskiej w Opolu

Unijne fundusze przyczyniają się do elektryfikacji komunikacji miejskiej w Opolu

Miasto Opole wkrótce będzie mogło cieszyć się nową flotą autobusów elektrycznych, które zdobyto dzięki dotacjom z Unii Europejskiej. Pierwsza grupa tych innowacyjnych pojazdów, dostarczona przez renomowaną firmę Solaris, już przybyła do opolskiej zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.

Autobusy, zakupione za kwotę blisko 32 milionów złotych, zostaną przydzielone do obsługi linii numer 5, 9 i 13. Pojazdy te są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również wyposażone w najnowocześniejsze technologie – te obejmują asystenta aktywnego hamowania, asystenta kontroli prawej strony oraz system neutralizujący wirusy i bakterie.

Ewelina Laxy, przedstawicielka ds. relacji mediowych w opolskim MZK, wyjaśnia szczegóły: „Asystent aktywnego hamowania to innowacyjne rozwiązanie wprowadzone po raz pierwszy przez Solaris. Urządzenie to identyfikuje przeszkody na drodze i alarmuje kierowcę. W sytuacjach awaryjnych jest nawet w stanie samodzielnie zatrzymać autobus.” Asystent kontroli prawej strony to funkcja pomagająca kierowcy monitorować niewidoczne dla niego miejsca, tzw. martwe pola, co jest szczególnie przydatne w przypadku tak dużych pojazdów jak autobusy. System ten ostrzega przed potencjalnym ryzykiem kolizji. Dodatkowo, system neutralizujący wirusy i bakterie zapewnia higienę poprzez eliminowanie mikroorganizmów w całym układzie wentylacji i klimatyzacji autobusu.

Następne dostawy autobusów spodziewane są w najbliższym czasie. Po dotarciu do zajezdni, pojazdy zostaną poddane końcowym testom oraz formalnościom rejestracyjnym, zanim rozpoczną służbę na opolskich ulicach.