Unikalna ekspozycja sztuki w Opolu – odkryj historię Związku Polskich Artystów Plastyków

Unikalna ekspozycja sztuki w Opolu – odkryj historię Związku Polskich Artystów Plastyków

Otwarcie nowej wystawy dotyczącej Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) w Opolu to wydarzenie, na które z niecierpliwością czekali mieszkańcy miasta. Prezentowany projekt o nazwie „Na początku był Początek” jest hołdem dla historii związku oraz artystów, którzy byli jego członkami, w tym Władysława Początka.

Od piątku 28 czerwca dostępna jest do oglądania wystawa „Na początku był Początek… pierwsze lata Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu”. To jednak nie jedyna gratka dla miłośników sztuki. Jubileuszowe ekspozycje zostały również przygotowane w Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Pierwsze Piętro. Wszystkie te wystawy ukazują siedemdziesięcioletnią historię opolskiego środowiska artystów plastyków, które zaczęło się kształtować tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Początki Związku wiążą się z przybyciem do Opola pierwszych artystów, takich jak Antoni Mehl i jego żona Katarzyna, Stanisław Bober, Władysław Początek czy Józef Szyller. Mimo to, formalne struktury związku zaczęły się kształtować dopiero po dziesięciu latach. Szczególnym momentem był 12 czerwca 1954 roku, kiedy Zarząd Zespołu Artystów Plastyków Opolszczyzny wystąpił do Ministra Kultury i Sztuki z prośbą o zatwierdzenie nazwy „Opolski Zespół Artystów Plastyków”. Decyzję o utworzeniu Oddziału w Opolu podjęto 18 grudnia, a już na początku 1955 roku wybrano władze nowo utworzonego Oddziału, na czele którego stanął Władysław Początek – przypomina Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

Zarząd opolskiego ZPAP miał swoją siedzibę na ulicy Ozimskiej 16. Pierwsza wystawa prezentująca prace członków opolskiego oddziału odbyła się tam w marcu 1955 roku. Liczba artystów zrzeszonych w ZPAP systematycznie rosła i po dziesięciu latach wynosiła już 40 osób. Jednym z punktów zwrotnych była decyzja Zjazdu Delegatów ZPAP w marcu 1964 roku, która przekształciła Oddział w samodzielny Okręg Opolski Związku Polskich Artystów Plastyków. W kwietniowych wyborach prezesem ponownie został Władysław Początek.

Jubileusz to doskonała okazja do przybliżenia opolskiego środowiska artystycznego. Ekspozycja w Muzeum Śląska Opolskiego prezentuje dorobek artystyczny członków ZPAP, zmarłych oraz żyjących, starszego i średniego pokolenia. Natomiast w Galerii MŚO można zobaczyć prace rzadziej eksponowane, niekiedy zaskakujące lub zapomniane. Wystawa w siedzibie Okręgu Opolskiego ZPAP ukazuje natomiast współczesną twórczość artystów zrzeszonych w Związku – podkreśla dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Joanna Filipczyk.

Eksponaty w Muzeum Śląska Opolskiego na Małym Rynku i na ulicy Ozimskiej dostępne są do 24 sierpnia. W Galerii Pierwsze Piętro wystawę można oglądać do 6 sierpnia.