V Maraton Teatralny w Opolu: Obchody "Opolskie 20 lat w Unii Europejskiej" pełne sztuki i dyskusji

V Maraton Teatralny w Opolu: Obchody "Opolskie 20 lat w Unii Europejskiej" pełne sztuki i dyskusji

W dniach od 1 do 3 marca bieżącego roku, Opole stanie się gospodarzem V Maratonu Teatralnego. Wydarzenie odbędzie się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego, a będzie integralną częścią obchodów pod hasłem „Opolskie 20 lat w Unii Europejskiej”.

Maraton Teatralny zapewni publiczności bogaty program pełen przedstawień, rozmów na temat systemów teatralnych oraz bezpośrednich spotkań z twórcami. To doskonała okazja do zetknięcia się z wybitnymi dziełami teatru i ich autorami.

Wśród spektakli znajdują się dwa, które dają głos tym, którzy są często pomijani w szerszym dyskursie. Pierwszy z nich to „Cztery dobre powody by rzucić wszystko w cholerę” w reżyserii Norberta Rakowskiego. Drugim jest „Instrukcja dla pań sprzątających” Olgi Ciężkowskiej, który powstał na podstawie opowiadań Lucii Berlin.

Opolski Maraton Teatralny to również możliwość zapoznania się z klasyką dramatu światowego, jak „Kotka na gorącym blaszanym dachu” autorstwa Tennessee Williamsa, w reżyserii Radka Stępnia. W ramach tej imprezy, widzowie będą mogli obejrzeć również spektakl „Instytut” stworzony na podstawie powieści Jakuba Żulczyka, który jest częścią Sceny Inicjatyw Aktorskich.

Wydarzenie to oferuje także jedną z międzynarodowych premier, którą jest „I’m Nowhere / Znikanie” również w reżyserii Norberta Rakowskiego. Spektakl ten powstał we współpracy z Teatros del Canal z Madrytu oraz Festiwalem Boska Komedia w Krakowie.

Oprócz atrakcyjnego programu teatralnego, V Maraton Teatralny zaplanował także spotkania z twórcami po wybranych przedstawieniach. Dodatkowo odbędą się dwie dyskusje panelowe skierowane do branży, które będą okazją do refleksji nad przyszłością teatru w Europie i możliwościami zmian w polskim systemie teatralnym.

W ramach towarzyszących Maratonowi wydarzeń, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na wystawę „Gardło Diabła” autorstwa Angeliki Markul. Artystka przedstawi nowy etap swojego projektu, który jest głębokim zastanowieniem nad siłą natury oraz miejscem człowieka w kosmicznym kontekście. Wystawę można będzie zwiedzać za darmo 2 i 3 marca, wystarczy okazać karnet lub bilet na dowolny spektakl.