W Opolu otwarto I Salon Rzeźby

W Opolu otwarto I Salon Rzeźby

W Galerii ZPAP „Pierwsze Piętro” możemy podziwiać dzieła utalentowanych rzeźbiarzy. Wydarzenie to zorganizował Związek Polskich Artystów Plastyków w Opolu. Organizatorzy liczą na to, że więcej osób zainteresuje się rzeźbiarstwem i ogólnie sztuką.  Czy uda się spełnić ten zamiar?

Co sądzą eksperci o galerii w Opolu?

Każde takie wydarzenie przyciąga znawców sztuki, którzy przychodzą, aby ocenić dzieła i ich zestawienie ze sobą. Kilku z nich już wypowiedziało się na temat rzeźb, jakie możemy oglądać w Opolu dzięki Związkowi Polskich Artystów Plastyków. Wskazują oni na kunszt wykonania dzieł oraz dobre dopasowanie ich do siebie.

Aprobata środowiska jest bardzo ważna dla każdego artysty. Aby móc się wybić i promować dalej swoją twórczość, przydatne są przychylne recenzje i dobre zdanie ekspertów. Nie każde jednak działo ma na taką szansę. Czasem potrzeba naprawdę dużo pracy, aby móc dojść do poziomu mistrzowskiego.

Satysfakcja jest jednak naprawdę duża. Każdy zaczyna skromnie, ucząc się podstawowych technik. Później wraz z doświadczeniem, jakość dzieł wzrasta. Wtedy dopiero można starać się o zwiększenie swojej pozycji w środowisku artystycznym. Jest to dowód na to, że ambicja i ciężka praca prowadzi do sukcesów.

Rzeźbiarstwo

Rzeźbiarstwo jest jedną z najpopularniejszych sztuk plastycznych. W odróżnieniu od malowania i rysowania, w trakcie rzeźbienia tworzymy formy trójwymiarowe, które można oglądać z każdej strony. Pozwala to na osiągnięcie bardzo głębokiego wglądu w tę sztukę. Jeśli nie znamy się zbytnio na rzeźbiarstwie, to wszystkie rzeźby mogą nam się zlewać w jedno. Ale gdy spróbujemy się przybliżyć do tego rzemiosła, zobaczymy dużo więcej.

Każdą rzeźbę wykonano w określonym stylu i z określonego materiału. Wyróżniamy między innymi rzeźby kamienne, rzeźby z metalu, rzeźby w drewnie czy rzeźby w lodzie. Trudno je ze sobą porównywać, bo każda z technik rządzi się swoimi prawami. Mają jednak jedną cechę wspólną. Jeśli wykona je utalentowana osoba, która zna się na rzeczy, to potrafi niezwykle cieszyć oko.