Województwo opolskie nawiedzone przez orkan Pia, strażacy zmagają się z konsekwencjami gwałtownych podmuchów wiatru

Województwo opolskie nawiedzone przez orkan Pia, strażacy zmagają się z konsekwencjami gwałtownych podmuchów wiatru

W piątek 22 grudnia, w samej tylko pierwszej połowie dnia, służby ratownicze z regionu opolskiego odnotowały 18 interwencji wywołanych silnymi podmuchami wiatru. Zjawisko to spowodowane było działalnością orkanu Pia, który przemieszcza się nad Europą.

Dane przekazane przez opolską Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że największym utrudnieniem były drzewa i ich konary, które pod wpływem wichur zostały połamane lub przewrócone. To stwarzało realne niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego.

Najintensywniejsze problemy występowały na obszarach powiatów: opolskiego, oleskiego oraz strzeleckiego. Ulicę Niemodlińską w Opolu dotknęło przewrócenie masztu w pobliżu torowiska, natomiast w Strzelcach Opolskich doszło do uszkodzenia samochodu spowodowanego przez upadek gałęzi.

Orkan Pia nadal wpływa na warunki atmosferyczne na Opolszczyźnie. Szczególne zagrożenie powoduje szybkość wiatru, która w górach może osiągnąć nawet 150 km/h, a dodatkowo możliwe są burze.

Przed gwałtownymi podmuchami wiatru ostrzega również IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział we Wrocławiu. Dla terenów województwa opolskiego, a szczególnie powiatu Opole, wydane zostało ostrzeżenie o silnym wietrze, ważne od 22:00 dnia 21 grudnia do 22:00 dnia następnego. Przewidywana prędkość wiatru to średnio 40 km/h, przy porywach dochodzących do 85 km/h, z kierunku zachodniego.

Zagrożenie potwierdzają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przekazują, że prędkość wiatru na terenach wschodnich kraju może wynosić nawet 70 km/h, na zachodzie i północy do 90 km/h, nad morzem lokalnie nawet do 110 km/h. W Karpatach oraz Sudetach przewidywane są porywy wiatru dochodzące odpowiednio do 120 km/h i 150 km/h, co może prowadzić do powstania zawiei i zamieci śnieżnych.