Zachęcamy do umieszczania jedzenia w społecznej lodówce zamiast je marnować

Zachęcamy do umieszczania jedzenia w społecznej lodówce zamiast je marnować

Niezwykle zaskakującym jest fakt, że w Polsce rocznie do kosza trafia aż około 5 milionów ton artykułów spożywczych. Znaczną część tej ogromnej ilości stanowi żywność przygotowana na święta, która pozostaje niewykorzystana. Warto więc zastanowić się, co zrobić z nadmiarem potraw, które po świątecznym biesiadowaniu nadal są jadalne, a odpowiedzią na to pytanie może być umieszczenie ich w społecznej lodówce.

Cenne i pełnowartościowe produkty spożywcze nie muszą kończyć swojego żywota w śmietniku – mogą zostać przekazane tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

W Opolu dostępne są dwie społeczne lodówki, które służą do przechowywania darowanych produktów. Pierwsza jest zlokalizowana na ulicy Sienkiewicza pod numerem 2, a druga działa od listopada bieżącego roku na osiedlu AK przy ul. Hubala 10. Opiekę nad tymi urządzeniami sprawują pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża, którzy regularnie kontrolują ich stan techniczny oraz zawartość.

Użycie społecznych lodówek jest dostępne dla każdej osoby, która boryka się z problemami finansowymi. Jak podkreśla Dawid Drożdż, dyrektor opolskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża, społeczne lodówki są nie tylko pomocą dla potrzebujących – to także sposób na ograniczenie marnotrawstwa jedzenia.