Zdobywanie wiedzy o ziołolecznictwie przez uczniów ZSZ im. Staszica

Zdobywanie wiedzy o ziołolecznictwie przez uczniów ZSZ im. Staszica

W Zespole Szkół Zawodowych imienia Stanisława Staszica w Opolu, uczniowie mieli szansę zgłębić tajemnice ziół i ich zastosowań w medycynie. Dzięki wykładom przeprowadzonym przez zielarkę i fitoterapeutkę Sylwię Masiukiewicz, mogli dowiedzieć się, które rośliny mogą pomóc w walce z chorobami infekcyjnymi, jak również nauczyć się przyrządzania naturalnych leków. Wykład nie skupiał się jedynie na teorii – uczniowie mieli również okazję do praktycznego rozpoznawania różnych ziół.

Sylwia Masiukiewicz podkreślała znaczenie posiadania wiedzy o ziołach, która może być użyta do bezpiecznego stosowania ich. Jako że wiele roślin zawiera substancje czynne o potencjalnym znaczeniu leczniczym, edukacja w tym zakresie może być bardzo korzystna. Uczniowie dowiedzieli się o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym, osłaniającym oraz przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym różnych ziół.

Inicjatywa zorganizowania takiej lekcji wyszła od jednego z nauczycieli, pasjonata zdrowego trybu życia. Ewa Michalska, dyrektor szkoły, opowiadała o tym, jak zrodził się pomysł na warsztaty. Wszystko zaczęło się od dyskusji o alternatywnych metodach leczenia podczas lekcji wychowania fizycznego. Zdecydowano więc zaprosić specjalistkę w dziedzinie ziołolecznictwa, która mogłaby przekazać uczniom więcej wiedzy niż posiadają oni sami.

Okazało się, że niektórzy uczniowie już mieli doświadczenie w stosowaniu ziół. Dla wielu temat ziołolecznictwa nie był obcy. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi picia herbat ziołowych i korzystania z właściwości leczniczych różnych roślin.

Szkoła stawia na promocję zdrowego stylu życia już od kilku miesięcy. Oprócz wykładów na temat zdrowia, co tydzień organizowane są „Zdrowe Wtorki”, podczas których uczniowie mają okazję sprzedawać nieprzetworzoną żywność, taką jak owoce i warzywa.