Zmiany w Opolu: Rewitalizacja placu przed Dworcem Głównym nabiera tempa

Zmiany w Opolu: Rewitalizacja placu przed Dworcem Głównym nabiera tempa

Opolski Dworzec Główny staje się coraz bardziej atrakcyjny dzięki postępującemu procesowi rewitalizacji. Właśnie rozpoczęła się nowa faza prac, podczas której miejsce zyska więcej zieleni. Już teraz można zaobserwować nowe glediczje, a w najbliższym czasie pojawią się również platany. To drzewa, które już zdążyły udowodnić swoją trwałość i estetykę w innych częściach miasta, a ich prawdziwe piękno ujawni się w pełni wraz z nadejściem wiosny.

Prace są prowadzone na placu noszącym imię Olgi Sipowicz „Kory”. Harmonogram prac zakłada zakończenie rewitalizacji do końca obecnego roku. Obecnie trwa etap nasadzeń drzew – glediczje zostały posadzone wczoraj, zaś dzisiaj planowane jest sadzenie platanów klonolistnych. Wygląd odnowionego placu będzie inspirowany projektem ulicy Krakowskiej, co zapewni spójność stylistyczną przestrzeni miejskich.

Adam Leszczyński, rzecznik prasowy opolskiego Ratusza, informuje, że posadzonych zostanie łącznie 50 drzew różnych gatunków. Wśród nich znajdą się między innymi glediczje, które są już obecne na placu św. Sebastiana, placu Kopernika czy Małym Rynku. Platany z kolei to gatunek, który możemy podziwiać na placu Kopernika. Drzewa te charakteryzują się niewielkimi liśćmi i rozłożystymi koronami, które pięknie zielenieją w czasie wiosny.

Kolejny etap prac przewiduje montaż ławek, lamp oraz urządzeń do zabawy dla dzieci. Ponadto pojawi się więcej elementów małej architektury. Rewitalizacja ma stworzyć spójną przestrzeń z Centrum Przesiadkowym Opole-Główne. Celem jest stworzenie nowoczesnej przestrzeni miejskiej, dostosowanej do potrzeb mieszkańców i turystów. Jednym z wymogów projektu była konieczność zapewnienia minimum 40% powierzchni biologicznie czynnej.

Projekt zakłada utworzenie zarówno miejsc nasłonecznionych, jak i zacienionych, a także miejsc spotkań w formie „pawilonu odpoczynku”. Przewidziano również plac zabaw dla dzieci oraz pagórki i wysoką zieleń, która będzie dodatkowo izolować teren akustycznie.