Odra niebezpiecznie się podnosi. Czy grozi powódź?

Odra niebezpiecznie się podnosi. Czy grozi powódź?

Odra niebezpiecznie się podnosi

Odra jak każda inna rzeka jest podatna na ulewy. Jej poziom się wtedy podnosi i pojawia się zagrożenie powodzią. Wszyscy mieszkańcy Opola, którzy nad rzeką się ostatnio przechadzali mogli to zauważyć. U niektórych widok wysokiego poziomu wody może się wydać niepokojący, bo między lekkim podniesieniem a poważnym stanem zagrożenia jest cienka nić. Jak to wygląda w kwestii Odry? Czy jest się czego obawiać?

Czy powódź grozi Opolanom?

Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławia alarmuje mieszkańców o ryzyku. Pojawiło się ostrzeżenie drugiego stopnia, co jeszcze nie jest najpoważniejsze, ale już może nieco niepokoić. Według prognostyków wkrótce poziom wody może przekroczyć bezpieczny limit i trzeba będzie znaleźć sposób na poradzenie sobie z podtopieniami. Ostrzeżenie ma jednak szybko wygasnąć.

Dlaczego wysoki poziom wody jest taki niebezpieczny?

Powódź jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zjawisk. W Polsce nie są one tak groźne jak np. na terenach azjatyckich, gdzie może się pojawić tsunami. Mimo to może ona dużo namieszać w życiu ludzkości. Jeśli drogi są zalane, to oznacza to odcięcie mieszkańców od sklepów, miejsc pracy i innych miejsc, do których udają się codziennie. Mogłoby się wydawać, że przecież zostaje jeszcze komunikacja na odległość taka jak telefon czy internet. Niestety prawda jest taka, że podczas poważnej powodzi dochodzi do licznych awarii. Ludzie żyjący na takim terenie są narażeni nie tylko na fizyczne odcięcie od świata ale i każde inne. 

Dodatkowo woda wdziera się do ludzkich domów i innych budynków. Zwłaszcza cierpią na tym piwnice oraz izby ulokowane poniżej pewnego poziomu. Odpompowanie takiej wody jest zawsze czasochłonne i stresujące, ale to nie jedyny problem. Duża część sprzętu oraz przechowywanego towaru w tych miejscach może ulec uszkodzenia, co może mieć poważne konsekwencje finansowe.

Woda dla powodzian

To może zabrzmieć paradoksalnie, ale osoby dotknięte powodzią mają utrudniony dostęp do wody. Ta woda, która zalewa ich ziemie i tereny, na których mieszkają, nie nadaje się do picia. W tej sytuacji konieczne jest, aby dostarczać tym ludziom w wodze z zewnątrz. Czasem może to być trudne, czasem kosztowne. Ale nie ma za bardzo innego wyjścia.