Dziesięciolecie Fundacji Artem Silesiam Promovere

Dziesięciolecie Fundacji Artem Silesiam Promovere

Trudno uwierzyć, że Fundacja Artem Silesiam Promovere ma już dziesięć lat. Z okazji swojego jubileuszu zorganizowała koncert, który odbędzie się 24 kwietnia. Usłyszymy na nim przepiękną muzykę sakralną w wykonaniu chóru i profesjonalnych muzyków. Skoro mowa o muzyce sakralnej, to oczywiście potrzebujemy dobrej akustyki. Dlatego miejscem wydarzenie będzie kościół, którego architektura jest wręcz stworzona do takich dźwięków.

Czym zajmuje się fundacja?

Czym w ogóle jest Fundacja Artem Silesiam Promovere i czym się zajmuje? Częściowo można to wywnioskować z samej nazwy. Celem organizacji jest promowanie kultury Śląska Opolskiego, co udaje się jej już od dziesięciu lat. Trzeba przyznać, że jej członkowie wzięli sobie do serca misję edukacyjną i między innymi organizują warsztaty rękodzielnicze i muzyczne. Utrzymują się one oczywiście w klimatach regionalnych, więc każdym swoim najmniejszym elementem nawiązują do historii i kultury regionu. Fundacja prowadzi także Katolicką Niepubliczną Szkołę Podstawową w Biadaczu.

Plan koncertu

Czego dokładnie możemy się spodziewać podczas jubileuszowego koncertu? Między innymi muzyki sakralnej autorstwa Józefa Świdra, Giacomo Pucciniego, Andrzeja Koszewskiego czy Johna Ruttera. Utwory te wykona chór „Angielus cantat” rodem z Głubszyc, któremu dyrygować będzie Tadeusz Eckert. Za pozostałe elementy oprawy muzycznej odpowie solsitka Natalia Sawicka a także Gabriela Czurlok, grająca na organach i fortepianie. Data koncertu 24 kweitnia, a jego miejscem będzie Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku. Star o równej szesnastej.

Czy promowanie kultury regionu jest potrzebne?

Po co nam sztuka ludowa, skoro żyjemy w XX wieku? Czy te wszystkie pieśni, stroje i rękodzieło nie są aby na pewno reliktem przeszłości? Takie pytania zadajemy sobie często i bardzo często otrzymujemy przeczącą odpowiedź. Nie byłoby współczesności, gdyby nie odpowiednie fundamenty, które podłożyli pod nią nasi przodkowie. Kultywować ich wkład możemy właśnie poprzez podtrzymywanie tradycji oraz wykorzystywanie dawnych sposobów. Jeśli więc chcielibyśmy, aby nasze dzieci wychowywały się w duchu regionalnej tradycji, to posłanie ich na rękodzielnicze lub muzyczne warsztaty może być świetnym pomysł.