W Opolu na świat przyszły trojaczki
Pierwsze trojaczki w Opolu tego roku właśnie przyszły na świat. Mowa o Biance, Nikodemie i Kubie, którzy urodzili się w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii. Marcin i Justyna, dumni rodzice, mieli już jedno dziecko. 2-letni Kasjan będzie mógł od teraz cieszyć się z nowo narodzonego rodzeństwa.
Gdy Justyna zaszła w ciążę, nikt nie spodziewał się potrójnego szczęścia. Wielkim zaskoczeniem więc było uświadomienie sobie, że na świat przyjdzie nie jeden dzieciaczek ale aż trzy. Nie oszukujmy się, byłoby to wielkie zaskoczenie dla każdego.
Jak często rodzą się trojaczki?
Według statystyk, trojaczki stanowią 0,3-0,4% urodzonych dzieci. Jeszcze rzadszą sytuacją jest oczywiście urodzenie się trojaków jednojajowych. Pojawiają się one na świecie raz na 200 milionów wszystkich ciąż.
Ciekawe jest to, że zajście w ciążę z trojaczkami jest najczęściej efektem zapłodnienia pozaustrojowego. Mitem jest jednak stwierdzenie, że nie możliwe jest poczęcie ich naturalnie.
Ciąża mnoga
Ciąża, z której rodzi się więcej niż jedno dziecko, to ciąża mnoga. Istnieją różne rodzaje ciąży mnogiej. Można rozróżnić ciążę monozygotyczną od polizygotycznej. W tej pierwszej zygota dzieli się na kilka (minimum dwa) identycznych zarodków. W wyniku ciąży polizygotycznej, dzieci mają tę samą płeć oraz identyczny materiał genetyczne.
Jeśli jednak kobieta zachodzi w ciążę polizygotyczną, to dzieci mogą być odmiennej płci. jak to możliwe? Otóż w takiej sytuacji komórki jajowe matki są zapłodnienie przez dwa lub więcej różnych plemników.
Czy da się zaplanować trojaczki?
Czy możliwe jest zaplanowanie urodzenia trojaczków? Niestety prawdopodobieństwo jest równe zeru. Są jednak pewne czynniki, które sprawiają, że szansa na poczęcie trojaków jest większa.
Badania pokazują, że prawdopodobieństwo ciąży mnogiej jest większa u starszych kobiet. Jeśli przyszłam matka ma więcej niż 30 lat, to szansa na taką ciążę jest dużo większa. Jeśli więc ma ktoś chęć na urodzenie trojaczków w wieku 18 lat, to lepiej trochę poczekać.
Okazuje się też, że szansa urodzenia więcej niż jednego dziecka naraz jest większa, jeśli już w naszej rodzinie taki przypadek istniał. Można więc stwierdzić, że szansa na ciążę mnogą jest dziedziczna.