Inspekcja zbadała sprawę mobbingu w Wodociągach i Kanalizacji

Inspekcja zbadała sprawę mobbingu w Wodociągach i Kanalizacji

Jakiś czas temu rada nadzorcza opolskich wodociągów opublikowała uchwałę, w wyniku której zawieszono w obowiązkach dotychczasowego prezesa Ireneusza Jakiego. Sąd Okręgowy w Opolu jednak zakwestionował tę uchwałę, dzięki czemu prezes dostał możliwość ponownego objęcia tej funkcji.

Cała sytuacja wiąże się ze zgłoszeniem prezesa do Państwowej Inspekcji Pracy. Posądzono go o stosowanie mobbingu w pracy. Tak poważnych zarzutów nie można zlekceważyć, dlatego podjęto wszystkie niezbędne procedury zmierzające do odkrycia prawdy. W końcu jednak prezes został oczyszczony z zarzutów.

Jak miał wyglądać mobbing ze strony Ireneusza Jakiego?

Ireneusz Jaki zarządzał WiK-iem przez długi czas i żadne większe problemy z tego nie wyniknęły. Z czasem jednak pojawiły się oskarżenia o mobbing. Według tych relacji prezes miał w bardzo zły sposób traktować swoich pracowników. Chodzi o krzyczenie, ośmieszenia czy bezzasadne przenoszenie z działu do działu.

Sprawą zajęła się Państwowa Inspekcja Pracy aż w końcu Sąd Okręgowy w Opolu. Gdy pojawiły się zarzuty przeciwko Jakiemu, prezes musiał się bronić. Nie było żadnych konkretnych dowodów przeciwko niemu, więc nikt nie miał pewności, czy do mobbingu faktycznie doszło. Finalnie jednak sąd oczyścił prezesa z zarzutów.

Czy zawieszenie prezesa było słuszne?

Do zawieszenie prezesa doszło 26 maja tego roku. Wynikło ono z uchwały, którą podjęła rada nadzorcza spółki. Ireneusz Jaki uznał to za niesłuszne i zaprzeczał oskarżeniom już na samym początku. Nie chciał, aby ukarano go za coś, czego nie zrobił i słusznie oburzył się na decyzję rady. Teraz może więc odetchnąć z ulgą, gdyż Sąd Okręgowy w Opolu stanął po jego stronie.

Ciekawe jest to, że prezes tak naprawdę nie zaprzecza temu, że w firmie występował mobbing. Zaprzecza jedynie swojemu udziałowi w nim. Uważa, że to wiceprezesi stosowali go przeciwko pracownikom. Dlaczego więc oskarżono jego? Jaki twierdzi, że  zarzuty są zemstą za ujawnienie nieprawidłowości dotyczących przetargu na energię elektryczną.

Czym jest mobbing?

Do mobbingu w pracy dochodzi zdecydowanie za często. Czym właściwie jest to zjawisko? Chodzi o takie traktowanie pracownika, które sprawia, że żyje on w ciągłym strachu i stresie. Do zachowań o charakterze mobbingowym należy krzyczenie na pracowników, obrażanie ich i poniżanie. Ważne jest jednak, aby umieć rozpoznać mobbing i nie normalizować go.

Wiele ofiar mobbingu woli jednak nie zgłaszać tego problemu. Bycie poniżanym i zastraszanym bardzo negatywnie wpływa na nasze poczucie własnej wartości. Osoby, które mają je zaniżone, nie są zbyt chętne, aby walczyć o swoją rację. Jest więc mniejsze prawdopodobieństwo, że zgłoszą przestępstwo.

A co zrobić, kiedy już zauważymy niewłaściwe zachowanie ze strony przełożonych? Jak i gdzie zgłosić mobbing? Od tego jest Państwowa Inspekcja Pracy. Tutaj jednak pojawia się kolejna trudność, bo takie przestępstwo musimy udowodnić. Dlatego przydadzą nam się różnego rodzaju maila i SMS-y, które wysyłali do nas przełożeni.